Życie w dużym mieście cieszy się niezwykłą popularnością. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby młode, które planują studia lub chcą rozwijać się zawodowo. Choć duże miasta przyciągają dostępnością różnych usług i perspektywami, a mieszkanie w nich wydaje się wręcz bajeczne, okazuje się jednak, iż taki styl życia również posiada swoje wady. W tym artykule skupimy się na tym, czy faktycznie warto mieszkać w dużym mieście.

Duże miasto — możliwości dla rozwoju

Jedną z głównych zalet mieszkania w dużym mieście jest możliwość rozwoju. Występuje tutaj znacznie obszerniejszy rynek pracy, dzięki czemu o wiele łatwiej znaleźć zatrudnienie. Poza tym mamy szansę na to, aby załapać się na stanowisko, które faktycznie nas interesuje i któremu odpowiadają nasze kwalifikacje i kompetencje. Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia nie zajmuje również aż tak dużo czasu. Pracę dostaną tutaj zarówno osoby z brakiem wykształcenia i doświadczania, jak i osoby przygotowane zawodowo. Duże firmy na swoje siedziby wybierają bowiem duże miasta ze względu na większe możliwości, w konsekwencji czego pracownicy także posiadają większe szanse na awans. Poza tym mieszkanie w mieście jest również korzystne ze względu na infrastrukturę edukacyjną. Znajduje się tutaj nie tylko więcej przedszkoli oraz szkół — kluczową rolę odgrywają uczelnie wyższe i uniwersytety, które zapewniają świetny start na przyszłość dla młodych osób. Duże aglomeracje umożliwiają większy wybór profili, które nas interesują. Ponadto łatwiej tutaj także rozwijać swoje zainteresowania na dodatkowych zajęciach prowadzonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Dostęp do usług

Życie w dużym mieście — czy faktycznie jest tak kolorowe?W dużym mieście mamy dosłownie wszystko — każdy rodzaj sklepów, zróżnicowane usługi, łatwiejszy dostęp do opieki medycznej czy rozrywki. W mniejszych miejscowościach ilość placówek jest niestety ograniczona, przez co zdarza nam się często podróżować do większych aglomeracji, aby odwiedzić konkretny sklep, udać się na wizytę do lekarza czy pójść zabawić się do klubu tanecznego. Mieszkając w dużym mieście, tak naprawdę wszystko mamy pod ręką, a kolejne markety spożywcze znajdują się dosłownie 5 minut od siebie. Dużą zaletą jest również rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, dzięki czemu wiele osób rezygnuje z posiadania własnego samochodu.

Czy życie w dużym mieście jest ekskluzywne?

Często wydaje nam się, że w dużych miastach mieszkają wyłącznie bogaci ludzie. Przecież koszty utrzymania w takiej aglomeracji są znacznie większe od mieszkania na wsi. Poza tym możliwości rozwoju zawodowego oznaczają lepsze zarobki. Duże miasta kojarzą nam się więc z luksusem, pracą w ogromnych korporacjach oraz nieustanną rozrywką. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety w wielu przypadkach nie. Choć większe miasta zapewniają większe możliwości, nie każdy posiada tyle szczęścia. Wysokie koszty utrzymania oraz zapotrzebowanie na takie stanowiska jak sprzedawca, kelner czy pracownik produkcyjny niewątpliwie decydują o tym, że wielkomiejska społeczność nie cieszy się ekskluzywnym życiem. Ich budżet na to nie pozwala, a codzienność jest bardzo podobna do ludzi mieszkających w mniejszych miejscowościach i wsiach. Duże miasta w sporej części składają się na osoby starsze oraz „biednych studentów”, których środki na życie są zdecydowanie ograniczone. Poza tym o wiele częściej spotykamy tutaj ludzi bezdomnych.

Mieszkanie w dużym mieście — więcej wad niż zalet

Choć życie w dużym mieście wydaje się kolorowe oraz bajeczne, okazuje się, że posiada ono zdecydowanie więcej wad niż zalet. Przede wszystkim jego mieszkańcy muszą mierzyć się z zanieczyszczonym powietrzem oraz ciągłym hałasem. Obecność smogu ma doprawdy niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, a uciążliwy hałas zakłóca pracę, naukę, a w szczególności sen. Warto więc zadbać o wygodny materac, który zadba o lepszą jakość naszego wypoczynku. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200 z pewnością każdy z nas znajdzie dla siebie odpowiedni produkt. Natomiast w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/78_jak-wybrac-odpowiedni-materac znajduje się więcej informacji na temat prawidłowego doboru materaca. Poza tym w dużych miastach występuje także zdecydowanie mniej terenów zielonych ze względu na większe zapotrzebowanie na budynki o różnych funkcjach. Parki, skwery oraz lasy są zlokalizowane dopiero na obrzeżach aglomeracji. Nie ma więc miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się wyciszyć oraz odpocząć od zgiełku miasta. Aby spędzić czas na łonie natury, konieczne jest zaplanowanie wyprawy. Dużym problemem są także korki oraz tłumy. Z racji tego, że w większych miastach żyje znacznie więcej ludzi, na ulicach panuje ogromny tłok przyczyniający się do powstawania hałasu. Szczególnie uciążliwe są tzw. godziny szczytu, czyli okres czasu, w którym zdecydowana większość społeczeństwa wybiera się do szkoły i pracy lub z niej wraca. Duże miasto to także mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Tutaj łatwiej pozostać anonimowym, a więzi sąsiedzkie są słabsze, co ułatwia działanie przestępcom. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku mniejszych miejscowości, w których wszyscy się znają, a pojawienie się obcych osób jest od razu zauważane. Żyjąc w dużej aglomeracji, trzeba więc zachować odpowiednie środki ostrożności i mieć większą świadomość. Niebezpieczeństwo może się pojawić nawet podczas podróży komunikacją miejską, kiedy na nasz dobytek czyhają kieszonkowcy. Zdecydowanym minusem są również większe odległości. Choć mieszkając w mieście, wszystko mamy w zasadzie pod ręką, to dotarcie do konkretnego punktu nie zawsze jest takie łatwe i może zajmować sporo czasu. Szczególnie uciążliwe są duże odległości od miejsca pracy czy uczelni. Wielkomiejska społeczność najczęściej narzeka na brak czasu, gdyż jego sporą ilość poświęca właśnie na dojazd w wybrane miejsca.

Czy warto mieszkać w dużym mieście?

Mieszkanie w większym mieście może być oczywiście dobrym wyborem — wszystko zależy od naszych perspektyw i planów na przyszłość. Jednakże w rzeczywistości życie w dużej aglomeracji posiada więcej wad niż korzyści. Szerokie możliwości zawsze zachęcają do zmiany miejsca zamieszkania, lecz warto się zastanowić, czy nasza sytuacja tego wymaga i jakie rozwiązanie ma w tym przypadku najwięcej plusów. Przede wszystkim nie należy myśleć, że życie w dużym mieście opływa luksusem i posiada wyłącznie same zalety, a po przeprowadzce wszystko się zmieni oraz rozwiążą się nasze problemy. Na pytanie, „czy warto” trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Życie w dużym mieście nie jest tak kolorowe, jak mogłoby się to wydawać. Poza tym takie rozwiązanie nie jest dobre dla każdego. Dlatego też przed podjęciem decyzji o przeprowadzce należy zdawać sobie sprawę z wyżej opisanych problemów.