Istnieją różne formy aktywności fizycznej. Jedni preferują bardziej intensywne ćwiczenia, podczas gdy dla innych nawet mały wysiłek dużo znaczy. Ważne, aby dopasować to do siebie i swoich możliwości. Na szczęście są dyscypliny, które sprawdzą się zarówno u doświadczonych sportowców, jak i tych, którzy dopiero zaczynają. Sprawdź, czym jest nordic walking!
Czym jest nordic walking?
Z pewnością natknęliśmy się na osoby praktykujące nordic walking. Można je spotkać w parkach czy lasach, gdzie dostępne są długie, przyjemne trasy do chodzenia. Czy jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, skąd wziął się nordic walking? Okazuje się, że ten rodzaj treningu został wymyślony w Finlandii. Powstał około lat 20 XX wieku. Przeznaczony był głównie dla zawodowych narciarzy, którzy mogli w ten sposób trenować nawet poza sezonem. Nieodłączną częścią nordic walking są kijki, którymi ćwiczący posługuje się podczas chodzenia. Technika ta, ze względu na swoją dostępność i płynące z niej korzyści, cieszy się popularnością wśród różnych grup wiekowych. Uprawianie nordic walking polega na marszu, w którym do odpychania wykorzystywane są również ręce. Dzięki temu zwykły spacer może stać się dobrym treningiem.
Czy warto praktykować nordic walking?
Bez względu na to, czy jesteśmy doświadczeni w sporcie, czy też na co dzień mało się ruszamy, zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad rozpoczęciem praktyki nordic walking. Jeśli przyłożymy się do tego treningu i będziemy prawidłowo go wykonywać, możemy liczyć na to, że odczujemy wiele pozytywnych skutków. Warto zdać sobie sprawę, że ze względu na wykorzystanie kijków, nordic walking angażuje wiele naszych mięśni. Uważa się, że ich liczba wynosi aż 90%, za to w przypadku spaceru pracuje ich jedynie około 40%. Idąc, ćwiczymy szczególnie mięśnie dolnych części ciała, a odpychając się kijami, zmuszamy do wysiłku mięśnie górnej części ciała, w tym bicepsy, mięśnie brzucha, ramion, tułowia czy też tricepsy. To sprawia, że nordic walking świetnie sprawdza się w spalaniu kalorii. Dzięki nim możemy w prosty sposób wysmuklić sylwetkę. Ten sposób ćwiczeń jest też bardzo dobry dla naszej wydolności. Chodzenie i przebywanie na zewnątrz oddziałuje dobrze na nasz układ sercowo-naczyniowy. Uważa się, że to pozytywne działanie dotyczy też układu nerwowego – dzięki tej formie ćwiczeń możemy obniżyć poziom cholesterolu.
Nie można zapomnieć też o ogólnych korzyściach związanych z uprawianiem aktywności fizycznej i przebywaniem na świeżym powietrzu. Od dawna wiadomo, że te rzeczy wspaniale sprawdzają się w poprawie samopoczucia. Ruch powoduje, że w naszym organizmie wytwarzany jest hormon szczęścia. To właśnie dlatego, gdy ćwiczymy, możemy poradzić sobie ze złym humorem bądź stresem. Skupiając się na poprawnym wykonywaniu zadań, zapominamy o martwiących nas sprawach. Co więcej, nordic walking to świetna wymówka do tego, aby wyjść z domu. To szczególnie ważne dla starszych osób, które mogą mieć mniej motywacji do wychodzenia. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu zauważymy, że poprawiła się nasza kondycja, jesteśmy bardziej wytrzymali i silniejsi, a nasze mięśnie są elastyczne i rozciągnięte. W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości i poprawić stan zdrowia.
Dla kogo nordic walking?
Nordic walking posiada wiele zalet. Fakt, że jest tak uniwersalny, to jedna z nich. To dyscyplina, którą może trenować każdy. Będzie dobra dla młodych osób na przykład jako uzupełnienie treningu lub dla seniorów jako część rehabilitacji. Oczywiście, w razie przypadłości takich jak złamana noga bądź skręcony nadgarstek będziemy musieli na jakiś czas zrezygnować z treningów. Nawet kiedy wydaje nam się, że mamy słabe mięśnie bądź stawy, dajmy nordic walking szansę. Jeśli wciąż nie jesteśmy przekonani, zacznijmy praktykę z bliską osobą, ponieważ w ten sposób długie spacery staną się jeszcze bardziej przyjemne.
Jak zacząć nordic walking?
Jeszcze zanim pójdziemy na nasz swój pierwszy trening, wpierw musimy zainwestować w odpowiedni kijki do nordic walking. Zwróćmy uwagę na to, aby były jak najlżejsze, ponieważ to ułatwi nam pokonywanie drogi. Na rynku dostępne są zarówno kije wykonane z aluminium, jak i z włókna szklanego. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy pasują one do naszego wzrostu i sylwetki. Możemy to ocenić na podstawie tego, czy w momencie, w którym trzymamy kijki, między naszym przedramieniem a kijem pojawia się kąt prosty. Wtedy możemy mieć pewność, że są one dla nas odpowiednie. Oprócz tego przydać mogą się nam specjalne rękawiczki, dzięki którym trzymanie kijków stanie się prostsze. Warto ponadto zainwestować w ubrania o przyjemnym, oddychającym materiale.
O czym należy pamiętać, uprawiając sport?
Niezależnie od tego, czy ćwiczymy tak intensywnie jak podczas treningu interwałowego, czy też praktykujemy nordic walking we własnym tempie, są kwestie, o których nie należy zapominać. Mowa tu o odpowiednim przygotowaniu się do wysiłku, a także zachowaniu zdrowej rutyny po treningu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto rozciągnąć ciało i się rozgrzać, aby uniknąć jakichkolwiek kontuzji. Po praktyce konieczne jest zadbanie o regeneracji mięśni. Możemy zatroszczyć się o to za sprawą wyciszających aktywności, dzięki którym nasze ciało będzie mogło dojść do siebie. W regeneracji bardzo istotny jest wypoczynek. Zdrowy sen to coś, co gwarantuje nam energię i motywację na co dzień. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak sobie go zapewnić, sprawdźmy artykuł https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-zadbac-o-zdrowy-sen. Przekonamy się tam, że podstawą komfortowego odpoczynku jest dobrze dopasowany materac. Kiedy wybieramy podłoże snu, nie powinniśmy bagatelizować naszych potrzeb i preferencji. Weźmy je pod uwagę na przykład podczas doboru rozmiaru materaca. Dzięki będziemy mogli dobrać odpowiedni model, tak jak ten z kategorii https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-60×120. Więcej opcji jest udostępnionych na stronie http://www.sleepinghouse.pl/.
Nordic walking to wspaniała dyscyplina, za której sprawą możemy wprowadzić do naszego życia więcej ruchu. Ten rodzaj ćwiczeń sprawdzi się zarówno dla młodszych, jak i starszych, dlatego nie wahajmy się, tylko sami go wypróbujmy!