Decyzja o powiększeniu rodziny wzbudza sporą radość wśród naszej rodziny i znajomych, jednak jako rodzice czujemy też pewne obawy. Nic dziwnego – każdy z nas chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Zatem, jak odpowiednio przygotować się na dziecko? Istnieje kilka ważnych wskazówek, o których powinniśmy wiedzieć. Warto je realizować już w czasie ciąży, gdyż znacznie ułatwi nam to funkcjonowanie po narodzinach dziecka.

Narodziny dziecka – jak się na to odpowiednio przygotować?

Istnieje wiele akcesoriów niezbędnych dla maluszka, które musimy zakupić jeszcze przed jego narodzinami. Pozwala to na odciążenie budżetu domowego oraz odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi. Nie ma co ukrywać – musimy zainwestować w wielu przedmiotów. A jakie są najważniejsze?

Ubranka

Ubranka będą nam potrzebne już w szpitalu. Powinny być wykonane z przewiewnych i łatwo piorących się materiałów. Idealnie sprawdzi się tutaj bawełna – miękka i miła w dotyku. Przydadzą się pajacyki, śpioszki, body, koszulki czy bluzeczki.

Pieluszki

Jak przygotować się na dziecko Oto najważniejsze wskazówki!Pieluszki jednorazowe są wygodne, choć wiążą się ze sporym kosztem. Różnią się one rodzajem zapięć, chłonnością czy materiałem. Natomiast tetrowe przydają się zarówno przy przewijaniu, jak i w czasie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Kosmetyki

Skóra maluszka jest cieńsza i delikatniejsza od naszej, więc łatwo ulega podrażnieniom. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji zwłaszcza w okolicy krocza i fałdów skóry. Wybierajmy zatem kosmetyki dedykowane dzieciom, gdyż zawierają one tylko niezbędne substancje.

Domowa apteczka

Przyda nam się tutaj 70% spirytusu do przemywania okolicy pępka, wata do pielęgnacji pępka, krocza i pośladków, a także jałowe gaziki do mycia oczu. Ważnym elementem jest sól fizjologiczna w małych, jednorazowych opakowaniach. Do innych elementów wyposażenia zalicza się termometr, miarki do płynnych leków czy woda utleniona.

Jedzenie

Bez dwóch zdań najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki i powinno być ono nim karmione przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia. Jednak czasem kobieta nie ma pokarmu, dlatego warto wyposażyć się także w wysokiej jakości mleka czy butelki.

Wózek

Wózek to element, który musi być wygodny zarówno dla maluszka, jak i dla rodzica. Postawmy zatem na model, który ma nieskomplikowany mechanizm składania, a jego wymiary mieszczą się w bagażniku. Powinien być także lekki, ale stabilny.

Kącik dla maluszka – jak go przygotować?

Kącik dla maluszka to pojęcie uniwersalne. Obejmuje ono przestrzeń, w której położone jest łóżeczko, więc określa zarówno pokój rodziców, jak i osobny pokój dziecka. Jednak, jak odpowiednio przygotować takie miejsce. Postawmy tutaj przede wszystkim na odpowiednio wydzielone miejsce do pielęgnacji niemowlęcia. Na stole lub blacie szafki kładzie się warstwę składającą się z kocyka, ceraty oraz pieluchy tetrowej lub drugiego kocyka. Tak przygotowane miejsce może służyć podczas zabiegów higienicznych. Sprawdzają się także nieprzemakalne, jednorazowe podkłady higieniczne. Inną kwestią jest deseczka nakładana na łóżeczko. Można do niej dopasować materacyk, który znajdziemy w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Jest on niezwykle istotny, gdyż dba o zdrowy sen dziecka https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/226_jak-zadbac-o-zdrowy-sen-niemowlaka. A dlaczego jeszcze warto o nim pamiętać?

Idealny materac dziecięcy – dlaczego warto o nim pamiętać?

W ostatnim czasie istotną kwestią staje się odpowiednie podłoże do spania dla dziecka. Jak się okazuje, większość rodziców śpi z maluszkiem. Nie ma się co dziwić – jest to wygodne, jednak czy bezpieczne? Materac https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 dedykowany, osobom dorosłym nie jest w stanie zagwarantować prawidłowego wsparcia sylwetki dziecka. Wynika to m.in. z nieodpowiedniej twardości. Jak zatem zadbać o zdrowy sen maluszka oraz jego prawidłowy rozwój? Najlepiej sprawdza się tutaj materace dziecięce, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych. Ich budowa uwzględnia niewielką masę ciała. Co więcej, są w stanie odpowiednio dopasować się do kształtu ciała z uwagi na unikalną budowę. Warto także zaznaczyć, że modele te są bezpieczne.

Finanse a pojawienie się dziecka – o czym warto pamiętać?

Niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie kupić przed narodzinami dziecka. Inne natomiast dość szybko się kończą. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się na pojawienie się dziecka pod kątem finansowym. W tym przypadku świeżo upieczonym rodzicom przysługuje 1000 zł becikowego. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę soi o tym sprawę, ale pieniądze te nie są przyznawane automatycznie. W ciągu roku od narodzin dziecka należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub wydziale spraw społecznych urzędu miasta, lub gminy. Na tego typu wsparcie mogą liczyć rodziny, których dochód na osobę (wliczając dziecko) nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Kolejnym warunkiem jest zaświadczenie od lekarza potwierdzającego, że matka była pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży. Inną opcją jest oszczędzanie. Warto odkładać przynajmniej 100 lub 200 zł każdego miesiąca ciąży, dzięki czemu po porodzie będziemy mieć dodatkowe zaplecze finansowe na wszelkiego rodzaju pieluchy czy dodatkowe akcesoria do pokoiku.

Pojawienie się dziecka na świecie to wielkie szczęście, zarówno dla nas jako rodziców, jak i dla całej naszej rodziny. Jednak wydarzenie to związane jest także z licznymi wyzwaniami, na które musimy być gotowi. Warto zatem znać najważniejsze wskazówki!