Idea zrównoważonego stylu życia staje się coraz bardziej popularna, a odnawianie starych mebli to obecnie sztuka znana nie tylko pasjonatom DIY. Jak się okazuje, zainteresowała również osoby, które chcą nadać swojemu otoczeniu unikalny charakter. Stare, zapomniane meble mogą stać się wyjątkowym elementem podkreślającym charakter naszego wnętrza. Co więcej, proces odnawiania mebli niesie ze sobą wiele różnych zalet!

Dlaczego warto podjąć się renowacji mebli?

Podjęcie się renowacji mebli to fascynujące wyzwanie, które niesie za sobą szereg korzyści zarówno praktycznych, jak i emocjonalnych. Istnieje kilka powodów przyczyniających się do tego, że ludzie decydują się na ich odnowienie, a zalicza się do nich:

  • możliwość stworzenia niezwykłego przedmiotu – odnawianie mebli pozwala wyrazić swoją kreatywność i stworzyć coś zupełnie unikalnego, a co więcej, możemy dostosować ich wygląd do swojego indywidualnego stylu,
  • oszczędność finansowa – nie ma co ukrywać, odnawianie starych mebli jest zazwyczaj znacznie tańsze niż zakup nowych,
  • dziedzictwo rodzinne – odnawianie starych mebli łączy się z przywracaniem życia przedmiotów, które mogą mieć dla nas wartość sentymentalną,
  • satysfakcja – widok odrestaurowanego mebla, który przeszedł metamorfozę dzięki naszemu wysiłkowi, dostarcza nie tylko satysfakcji estetycznej, ale również ducha samodzielności i dumy z własnych umiejętności,
  • zdobycie nowych umiejętności – proces renowacji mebli pozwala na naukę różnych technik malarskich, lakierowania, renowacji tapicerki i wielu innych rzeczy.

Tak naprawdę możemy odnowić każdy mebel, w tym łóżko! Po skończeniu, wyposażeniu go w materac Rybnik dostępny na hilding.pl oraz sleepinghouse.pl możemy na co dzień z niego korzystać. Podobnie jest w przypadku komody, krzesła czy stołu!

Od czego zacząć renowację mebli drewnianych?

Zrób to sam, czyli jak odnowić stare mebleDużo mówi się o odnowie starych mebli, jednak nie jest to czynność łatwa. Musimy mentalnie nastawić się na czasochłonną pracę, której efekty możemy zobaczyć po kilku lub kilkunastu godzinach. Aby wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to warto się odpowiednio do tego przygotować. Kwestia ta obejmuje:

  • zastanowienie się, jakiego efektu końcowego oczekujemy, czyli ułożenie całego planu, który będzie uwzględniał m.in. kształt czy kolor,
  • przygotowanie niezbędnych narzędzi, które są wysokiej jakości,
  • przygotowanie miejsca pracy, które będzie znajdować się np. na świeżym powietrzu lub w garażu.

Czego potrzebujemy przy renowacji mebli drewnianych?

Do sprawnego przebiegu renowacji mebli będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia. Musimy je dopasować do swoich umiejętności oraz stanu przedmiotu – w końcu jeśli jest on mocno zniszczony lub pełen ubytków, to będzie wymagał większej liczny narzędzi. Musimy tutaj uwzględnić wyposażenie, które pomoże nam w:

  • szlifowaniu – tutaj przyda się szlifierka mimośrodowa lub oscylacyjna, papier ścierny (gruboziarnisty lub drobnoziarnisty), a także maskę i okulary drewniane,
  • naprawianiu – w zależności od stanu mebla, warto wyposażyć się w masę szpachlową, szpachlę, impregnat, grunt lub podkład oraz wkrętarko-wiertarkę,
  • malowaniu – końcowy etap będzie wymagał pędzli i wałków, szmatki, farby, bejca, lakieru lub oleju do drewna.

5 kroków, które pomogą nam odnowić stare meble drewniane

Mamy już wszystko – i co dalej? Odnawianie starych mebli wymaga pięciu podstawowych kroków, które mogą przysporzyć nam większego lub mniejszego kłopotu. Warto zatem się zawczasu przygotować.

Krok 1 – przygotowanie powierzchni mebli

Na początku musimy usunąć z powierzchni starą powłokę malarską lub lakierniczą. Szlifujemy je za pomocą szlifierki czy też papieru ściernego o granulacji ok. 100. W przypadku chęci wyeksponowanie rysunku słojów warto zwrócić szczególną uwagę na precyzyjne wykonanie tej czynności.

Krok 2 – usuwanie pyłu z mebli

Po przygotowaniu powierzchni należy odpowiednio ją oczyścić, a w ściąganiu pyłu może pomóc nam odkurzacz. Warto również oczyścić sąsiednie powierzchnie, a nawet ściany czy sufit. Wynika to z faktu, iż pył może z nich w późniejszym czasie opadać na drewno pokryte lakierem lub farbą. Po odkurzeniu delikatnie przetrzyjmy powierzchnię wilgotną ściereczką i poczekajmy, aż przeschnie.

Krok 3 – usuwanie szkodników z mebli

Krok ten może, ale nie musi się pojawiać. Wszystko zależy od tego, czy na powierzchni mebla znajdują się niewielkie otwory. Są one sygnałem, iż w meblu mogą znajdować się korniki. Wówczas w pierwszej kolejności należy się ich pozbyć za pomocą specjalnych środków chemicznych.

Krok 4 – uzupełnianie ubytków mebli

Stare meble charakteryzują się występowaniem wyszczerbień, ubytków czy dziur na powierzchni. Na szczęście możemy się ich łatwo pozbyć za pomocą masy szpachlowej. Pamiętajmy jednak, aby po jej nałożeniu ponownie oszlifować oraz odpylić drewno.

Krok 5 – zakonserwowanie powierzchni mebli

Wizualny efekt naszej pracy zależy do zabawy kolorem lub nałożenia odpowiednich preparatów. Niezależnie od tego, musimy na koniec zabezpieczyć je przed kolejnymi zniszczeniami. W tym celu warto nałożyć na mabel – oczywiście w zależności od oczekiwanego efektu – impregnat, lakier lub olej.

Odnawianie starych mebli staje się nie tylko środkiem wyrazu kreatywności, ale także sposobem na ochronę dziedzictwa, inspirując nas do myślenia o tym, co można stworzyć z istniejących już rzeczy. Zatem, z każdym nowym pociągnięciem pędzla i odrobioną pracy rąk, tworzymy unikalne arcydzieła z duszą!