Ciało człowieka potrzebuje ruchu. Obecny styl życia wiąże się z nieustannie zmniejszającą się ilością aktywności. Praca biurowa, poruszanie się samochodem i wypoczynek na kanapie sprawiają, że choroby cywilizacyjne dotykają wielu członków społeczeństwa. Regularna aktywność fizyczna powinna być podstawowym nawykiem każdego człowieka! Stanowi podstawę profilaktyki zdrowotnej, a zajęcia sportowe mogą być też źródłem przyjemności. Dlaczego warto uprawiać sport? Co można dzięki temu zyskać?
Aktywność fizyczna – najważniejsze korzyści dla zdrowia
Aby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie, należy być aktywnym fizycznie. Zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni tak zaplanować swoją codzienną rutynę, aby do minimum ograniczyć czas spędzony w bezruchu. Dzięki uprawianiu sportu można znacznie polepszyć stan swojego zdrowia, a osoby zmagające się z wieloma schorzeniami, mogą poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia złagodzić ich przebieg lub wspomóc proces terapeutyczny. Jakie są najważniejsze korzyści dla zdrowia wynikające z aktywności fizycznej?
- Regularny ruch pozwala na zbudowanie wytrzymałości, a także wzmocnienie mięśni.
- Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego i mocnego układu kostnego.
- Uprawianie sportu to jeden z kluczowych elementów w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.
- W dzisiejszych czasach, wiele krajów zmaga się z epidemią otyłości. Uprawianie sportu ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi.
- Ruch jest kluczowy z perspektywy zapobiegania cukrzycy typu II.
- Sport może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca i niektóre typy nowotworów (w tym m.in. raka okrężnicy).
Jak ćwiczyć bezpiecznie?
Aby aktywność fizyczna rzeczywiście przyniosła oczekiwane korzyści, należy dbać o bezpieczeństwo. Bez względu na rodzaj ruchu, na początku każdej sesji treningowej należy wykonać rozgrzewkę i się rozciągnąć. Ćwicząc w domu, miejsce przeznaczone do wykonania treningu powinno być przestronne i bezpieczne. Aby czuć się komfortowo i uniknąć kontuzji, warto także zaopatrzyć się w wygodny strój i dobre buty. O czym jeszcze pamiętać? Jeśli ćwiczeniom towarzyszy ból lub duszność, koniecznie należy przerwać trening i udać się do lekarza bądź fizjoterapeuty. Kontynuowanie ruchu pomimo odczuwanego dyskomfortu może być bardzo niebezpieczne!
Czym jest trening aerobowy?
Podstawową formą aktywności powinien być trening aerobowy. Do aktywności tego typu należy zaliczyć każdą ciągłą i rytmiczną aktywność (w tym m.in. pływanie, jazda na rowerze, a nawet spacer!). Około 150 minut ruchu o średniej intensywności w ciągu tygodnia, wpływa korzystnie na znaczne obniżenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca! Rekomendacje WHO wskazują, że najbardziej efektywne jest wykonywanie serii, których długość przekracza 10 minut. Najbardziej optymalne są jednak treningi minimum 30-minutowe. Jest to niewielki wysiłek i bardzo mała ilość czasu. Warto więc zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami i zmodyfikować rutynę w taki sposób, aby jej stałą częścią była aktywność fizyczna.
Czy trening oporowy jest potrzebny?
Trening oporowy wymaga wykorzystania ciężaru własnego ciała oraz akcesoriów, takich jak ciężarki, maszyny czy specjalne taśmy. Nie należy wykonywać tego rodzaju aktywności dzień po dniu. Jako optymalną ilość, wskazuje się 2-3 treningi w tygodniu. Ćwiczenia obejmują skurcze i rozkurcze mięśni, a dzięki nim można poprawić koordynację ruchową. Niezwykle ważna jest prawidłowa technika wykonywania wszelkich ćwiczeń, a także odpowiednie oddychanie.
Trening oporowy warto wykonywać na siłowni. Jest tam największy dostęp do wszelkiego rodzaju sprzętów, które mogą okazać się przydatne. Często można też skorzystać z usług wykwalifikowanych trenerów. Jednak osoby, które nie chcą poświęcać czasu na dojazdy, mogą ćwiczyć także w domu. Wystarczy kupić kilka niewielkich ciężarów czy gum. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy jednak dokładnie zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi prawidłowej techniki.
Funkcjonalność, elastyczność, równowaga!
Aktywność fizyczna to nie tylko treningi oporowe i aerobowe. Warto wykonywać również ćwiczenia wpływające na inne aspekty funkcjonowania organizmu. Ogólne funkcjonowanie ciała na różnych płaszczyznach może poprawić pilates i joga. Z kolei stretching wykonywany przynajmniej dwa razy w tygodniu niweluje napięcie i uelastycznia ciało. Na codziennie życie korzystnie wpływa także trening równowagi. Ćwiczenia takie, jak chodzenie po linii czy stanie na jednej nodze, wykonywane w najróżniejszych konfiguracjach, mogą w ogromnym stopniu wpłynąć na poprawę kondycji i sprawności. Jednak zawsze należy trenować w przestrzeni zorganizowanej w bezpieczny sposób!
Nie tylko aktywność, ale również regeneracja
Duże znaczenie dla zdrowia ma nie tylko regularna aktywność, ale również dbanie o wypoczynek. Ciało potrzebuje regeneracji! Jej podstawą jest sen. W łóżku każdej aktywnej osoby powinien znaleźć się wygodny materac – np. taki, jak ten dostępny w sklepie https://sennamaterace.pl/112-materace-80×200. Podłoże do spania musi zapewniać mięśniom możliwość pełnego rozluźnienia się. W przeciwnym razie mogą szybko pojawić się nadmierne napięcia, które nie tylko wywołują dyskomfort, ale również zwiększają ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu. Poza tym osoby, które ćwiczą intensywnie, powinny w ciągu tygodnia uwzględnić przynajmniej dwa dni na odpoczynek. Z pewnością ograniczy to prawdopodobieństwo urazu, a dodatkowo wpłynie korzystnie na efektywność wykonywanych ćwiczeń.
Aktywność fizyczna nie musi być przykrym obowiązkiem! Warto wybrać taką dyscyplinę sportową, która będzie źródłem uśmiechu i przyjemności. Wówczas zdecydowanie łatwiejsze stanie się wprowadzenie do swojej rutyny regularnych treningów oraz wytrwanie w postanowieniu.