Senność może dopaść nas w każdym momencie dnia, nawet jeśli uprzedniej nocy przespaliśmy odpowiednią ilość godzin. Może to zdarzyć się podczas jazdy pociągiem czy podczas długiego, monotonnego wykładu. W niektórych przypadkach senność może być dla nas niekorzystna – kiedy towarzyszy nam cały czas. Z czego wynika nadmierna senność i jak sobie z nią poradzić? Dowiedz się więcej!
Jakie są objawy nadmiernej senności?
Większość z nas przeżyła sytuację, w której nagle zachciało się jej spać w nieodpowiednim miejscu. Bardzo mocno walczymy wówczas ze sobą, aby powstrzymać ziewanie i opadające powieki. Nie można ukryć, że czasem potrzeba snu jest jednak tak silna, że po prostu nie umiemy sobie z nią poradzić. Właśnie tak dzieje się w przypadku osób zmagających się z nadmierną sennością. W ciągu dnia niezwykle często towarzyszy im chęć zaśnięcia, która jest wręcz niemożliwa do opanowania. Może się pojawić w najmniej spodziewanych momentach – nawet wtedy, gdy z kimś rozmawiają lub robią coś wymagającego naszej uwagi. Oprócz ciężkich powiek doświadczają innych dolegliwości, które wpływają na ich funkcjonowanie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli się nie wysypiamy, następnego musimy zmagać się z pogorszonym samopoczuciem. Podobnie dzieje się w przypadku nadmiernej senności, przy której jednak zbliżone objawy mogą pojawić się nawet wtedy, gdy przespaliśmy całą noc. Mowa tu przede wszystkim o zmęczeniu, które osoby z nadmierną sennością nieustannie odczuwają. Jest to o tyle trudne, że nawet kiedy starają się więcej wypoczywać, to i tak nie przynosi żadnych skutków. Zmęczenie odbiera im energię i motywację. Trudniej jest im zabrać się do wykonywania różnych czynności, a niektóre z nich stają się dla nich niezwykle ciężkie do zrobienia. Wynika to z tego, że poza zmęczeniem, nadmierna senność wyróżnia się też pogorszeniem zdolności koncentracji. Skoncentrowanie się w stu procentach na jakiejś rzeczy może być prawdziwym wyzwaniem. To może znacząco utrudnić funkcjonowanie w pracy czy w szkole, w których wymaga się pełnego skupienia i uwagi. Osoby, które doświadczają ataków senności, mogą być postrzegane jako leniwe i flegmatyczne, jednak należy pamiętać o tym, że to, w jaki sposób wykonują zadania, nie jest zależne od nich. Nierzadko pojawiają się też u nich problemy z pamięcią czy uczucie lęku i niepokoju, które może doprowadzić do pogorszenia nastroju.
Kiedy mówimy o nadmiernej senności?
Wiemy już, na czym polega nadmierna senność, jednak czy potrafimy stwierdzić, kiedy możemy tak określić zaobserwowane przez nas objawy? Trzeba być tu uważnym, jako że senność może być po prostu wynikiem źle przespanej nocy czy nieodpowiedniej higieny snu. Uważa się, że gdy niepowstrzymana chęć snu występuje praktycznie codziennie przez okres około trzech miesięcy, wtedy możemy mówić o hipersomnii. Właśnie tak określa się nadmierną senność w ciągu dnia. Hipersomnia to rodzaj zaburzenia. Może być też objawem innych, poważnych chorób. Jest to zdecydowanie bardziej powszechny problem, niż mogłoby się nam wydawać. Określa się, że na tę dolegliwość chorować może około 5% populacji.
Przyczyny nadmiernej senności
Jakie czynniki prowadzą do takiego stanu rzeczy? Źródła hipersomnii mogą być różne. O jej wystąpieniu zadecydować mogą zarówno czynniki od nas zależne, jak i te, na które nie mamy żadnego wpływu. Mogą być to różne choroby, z którymi część z nas się zmaga. Jedną z najczęstszych sytuacji, przy której objawia się nadmierna senność, to niedoczynność tarczycy. Właśnie wtedy doświadczamy silnej potrzeby snu, która utrzymuje się przez cały dzień. Może być ciężko zidentyfikować ten objaw jako znak o niedoczynności tarczycy, jako że choroba ta rozwija się bardzo powoli. W tym wypadku należy koniecznie skontaktować się z endokrynologiem, który wykona odpowiednie badania. Podobna sytuacja może wystąpić przy cukrzycy, przy której senność i zmęczenie pojawiają się niezwykle często. Inną dolegliwością o zbliżonych objawach, jest zespół bezdechu sennego. W tym wypadku przepływ powietrza przez gardło zostaje zatrzymany lub znacząco ograniczony. Ze względu na słabą jakość snu po obudzeniu się pojawia silne uczucie senności i zmęczenia.
Warto mieć na uwadze to, że silne zmęczenie może towarzyszyć prawie każdej chorobie, która ma charakter przewlekły. Badania pokazują, że objawia się również przy takich dolegliwościach jak stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne, choroby serca czy refluks żołądkowo-przełykowy. Wtedy powstrzymanie osłabienia będzie możliwe jedynie po zasięgnięciu porady u lekarza i rozpoczęciu leczenia. Czasem jednak zdarza się, że to my sami doprowadzamy do powstania problemów ze snem. Dzieje się tak wtedy, gdy bagatelizujemy rolę naszego wypoczynku. Nie wysypiając się i nie dbając o prawidłową higienę snu, ryzykujemy tym, że następnego dnia obudzimy się zmęczeni i pozbawieni energii. Jeśli tego nie zmienimy, takie zachowanie może w końcu przyczynić się do powstania trwałych zaburzeń snu. Równie niekorzystne jest rozregulowanie swojego zegara biologicznego. Gdy chodzimy spać o nieregularnych, niestandardowych porach, nasz organizm gubi się w tym, kiedy ma odpoczywać, a kiedy zachowywać czujność.
Jak leczyć nadmierną senność?
Nagłe ataki senności to nie powód do żartów. Mogą pojawić się w naprawdę nieodpowiednich sytuacjach, na przykład podczas prowadzenia samochodem, stwarzając realne zagrożenie. Oprócz tego utrudniają nam codzienne życie i uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Z tego względu nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do lekarza. On pomoże nam stwierdzić, z czego wynikają nasze napady senności. Otrzymamy wskazówki, dzięki którym będziemy mogli unormować swój stan. Sami za to postarajmy się o to, aby zminimalizować czynniki, które mogłyby przyczynić się do pogłębienia uczucia senności. Stwórzmy dla siebie taką przestrzeń, w której będziemy mogli skutecznie się odprężyć. Inspiracje możemy zaczerpnąć ze strony http://nawierzchniowe-materace.pl/. Tam przekonamy się o tym, że jeśli chcemy zadbać o swój sen, musimy zainwestować w dopasowany materac. Powinien być to solidny, wysokojakościowy model, który zapewni wsparcie dla naszego kręgosłupa. Takie produkty odnajdziemy na https://hilding.pl/ czy https://sennamaterace.pl/.
Spadek koncentracji, zmęczenie, brak motywacji… Nadmierna senność wiąże się ze skutkami, które mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli zauważymy u siebie podobne ataki senności, postarajmy się jak najszybciej im zaradzić, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Materiał partnera sennamaterace.pl