W okresie dorastania uczymy się wielu nowych rzeczy w szkole, a jedną z nich jest język obcy. Obecnie obowiązuje nas przede wszystkim angielski, jednak w wielu szkołach mamy możliwość wyboru drugiego języka obcego. Warto przyłożyć się do tych zajęć, a po skończeniu szkoły – szlifować swoje umiejętności oraz uczyć się kolejnych, gdyż umiejętność ta w obecnych czasach jest niezwykle wartościowa. Zatem, dlaczego warto się ich uczyć? Oto osiem podstawowych korzyści!

Studiowanie lub mieszkanie za granicą

Przychodzi czas, kiedy każdy z nas potrzebuje zmian. Może nią być niesamowita i emocjonująca przygoda w nieznanym nam jeszcze miejscu w innym kraju lub na innym kontynencie. Znajomość języka obcego niszczy barierę językową, dzięki czemu otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Chcemy studiować za granicą lub zmienić miejsce zamieszkania? Nie ma problemu – wystarczy wybrać kraj, w którym będziemy się dobrze czuć! Tak naprawdę umiejętność ta pozwoli nam na przybliżenie się do swojego celu, a także umożliwia samorealizację.

Szansa na bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia

Znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym lub biegłym jest świetnym atutem, jeśli chcemy poprawić swoje warunki zatrudnienia. Ubieganie się o awans w obecnej firmie, wyjeżdżanie na międzynarodowe podróże służbowe czy też chęć pracy na stałe za granica – istnieje wiele możliwości, wiele dróg, które otworzyć nam może jedynie znajomość języka obcego! Potwierdzono również w badaniach, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem, niezależnie od wykształcenia czy innych zdolności, otrzymują wyższe wynagrodzenie. Być może zachęci nas to do skutecznej nauki.

Możliwość podróżowania po całym świecie

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?Na całym świecie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Oczywiście na podróżowanie po całym świecie potrzebujemy dużo czasu, jednak zawsze można pozwolić sobie na zwiedzenie kilku ciekawych miejsc w ciągu roku. Uwzględnia się tutaj zarówno miasta za granicą, jak i cudowną naturę. W końcu tyle się słyszy, np. o wodospadzie Niagara – w końcu to jeden z najsłynniejszych cudów świata, ale zobaczenie go na własne oczy z pewnością byłoby niezapomnianym przeżyciem. Możliwość podróżowania po całym świecie dają nam nie tylko pieniądze, ale umiejętność biegłej komunikacji. Właśnie dlatego warto znać kilka podstawowych języków, w tym posługiwać się biegle angielskim!

Poznawanie nowych ludzi

Będąc w nowym miejscu, na pewno poznamy kogoś nowego. W innym kraju może wydawać się to niekomfortowe – w końcu jak podtrzymać relację, gdy mówimy różnymi językami? Jak poznać nową osobę i powiedzieć jej coś o sobie? Jak się okazuje, kluczem do nawiązania nowych relacji z ludźmi z innego kraju jest bezbłędna komunikacja. Znając konkretny język obcy, jesteśmy w stanie poznać nowe osoby i zaprzyjaźnić się z nimi. W końcu kto wie – może wśród tych osób będzie nasz przyszły partner lub najlepszy przyjaciel!

Otwieranie się na nowe kultury

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie nowych miejsc i podziwianie architektury lub natury. Wielu z nas pragnie poznać lokalne sekrety, kulturę czy światopogląd zamieszkujących dany obszar ludzi. Tak naprawdę, kiedy mamy świadomość tego, że wszyscy jesteśmy istotami połączonymi z konkretną kulturą, to zmienia się nasz światopogląd. Patrzenie z innej perspektywy jest fascynujące i pouczające – w końcu można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Podróżowanie rozwija, jednak by w pełni pojąć lokalną kulturę, to warto porozmawiać z ludźmi. I właśnie tutaj przydaje się znajomość języka obcego!

Pokonanie własnych lęków i zwiększenie pewności siebie

W wielu przypadkach nasza chęć podróżowania ogranicza bariera językowa. Nauka konkretnego języka, jaki używany jest w danym państwie lub angielskiego, a także osiągnięcie biegłości w posługiwaniu się nim, pozwoli nam zyskać wiarę we własne możliwości. W końcu pozwoli to na bezstresową komunikację w nieznanym nam miejscu! Oznacza to, że z większą pewnością siebie będziemy podchodzić do różnego rodzaju wyzwań, a także realizować swoje cele i marzenia. Nic zatem dziwnego, że tego nauka języka obcego jest świetną propozycją dla osób, które uwielbiają nowe wyzwania!

Zwiększenie możliwości swojego umysłu

Kolejną korzyścią, jaką niesie ze sobą regularne uczenie się języków, jest skuteczne pobudzanie mózgu do pracy. Jak się okazuje, zwiększa to możliwość samodoskonalenia się, dzięki czemu możemy stać się lepszą wersją siebie! Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby, które posługują się co najmniej dwoma językami, mają więcej istoty szarej w ciemieniowych strefach mózgu. Oznacza to, że takie osoby są w stanie skuteczniej i szybciej myśleć, a także mają lepsza pamięć! Z pewnością potrafią się dobrze skupić i skoncentrować, co przydaje się w nauce innych umiejętności! Warto zatem już dziś zacząć uczyć się nowego języka samemu lub sięgając po kurs!

Korzystanie z międzynarodowego dorobku kulturalnego

Niestety, nie zawsze mamy dostęp do tego, co nas interesuje, a wynika to przede wszystkim z bariery językowej. Posługując się jedynie swoim językiem, jesteśmy dość mocno ograniczeni, jeśli chodzi o dostęp do dorobku kulturalnego innych państw. Jeśli naszym marzeniem jest przeczytanie ulubionej lektury dokładnie tak, jak została napisana przez autora lub zagłębić się w film czy serial, to warto zacząć uczyć się danego języka obcego! Nie można również zaprzeczyć, że umiejętność ta da nam ogromną satysfakcję oraz przyjemność. W końcu będziemy w stanie zrozumieć, co mówią poszczególne postacie! Co więcej, zyskamy dostęp do portali, gazet czy książek naukowych, co pozwoli nam pogłębić samorozwój.

W dzisiejszych czasach umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym jest niezwykle ważne. Co prawda, wymaga to czasu oraz systematycznej nauki, jednak warto podjąć ten wysiłek, gdyż nauka angielskiego, a także francuskiego, niemieckiego czy włoskiego może otworzyć nam wiele nowych dróg!

Przeczytaj także: