W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma trudności z zasypianiem. Codzienny stres czy natłok informacji mogą utrudniać proces usypiania i wpływać negatywnie na jakość snu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie wyciszenie przed snem, aby ciało i umysł mogły się zrelaksować i przygotować na spokojny sen. W tym artykule przedstawimy różne sposoby, które można zastosować w swojej sypialni, aby stworzyć sprzyjające warunki do odpoczynku. Odkryjcie skuteczne metody wyciszające, by skutecznie wypoczywać i budzić się bardziej wyspanymi.

Cicho, ciszej, najciszej…

By jak najlepiej wypoczywać w swojej sypialni i poczuć prawdziwe ukojenie przed snem, powinniśmy zadbać o to, by pomieszczenie było odpowiednio wyciszone. Kiedy do naszych uszu nie będą docierać hałasy z zewnątrz, będziemy mogli lepiej i skuteczniej się regenerować. Zacznijmy od włączenia telewizora, radia, komputera czy innych urządzeń w domu, które mogą generować hałas.

Jeśli mieszkamy w głośnej okolicy lub mamy często hałasujących sąsiadów, wypróbujmy także sztuczki na wytłumienie pomieszczenia. Dodajmy do okien i drzwi uszczelki, które będą hamowały dźwięk z zewnątrz. Wyposażmy także sypialnię w gruby, pluszowy dywan. Jest on nie tylko stylowym dodatkiem do sypialni, który wpływa na jej przytulność, ale także świetnie wygłusza hałasy.

Kojące dźwięki muzyki

Dobrym sposobem na wieczorne wyciszenie jest słuchanie relaksującej, spokojnej muzyki lub dźwięków natury, takich jak ulewy, szum fal czy lasu. Takie szumiące odgłosy wpływają na ukojenie naszej głowy i poczucie zrelaksowania. Całe playlisty wyciszających utworów i dźwięków relaksacyjnych znaleźć możesz w różnych aplikacjach muzycznych. Przy ich dźwiękach nawet nie spostrzeżesz się, kiedy Twoje oczy same zaczną się kleić.

Wyciszenie przed snem –  sprawdź te sposobyPomocne techniki relaksacyjne

Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia i miewasz problemy z osiągnięciem wieczornego relaksu, powinieneś spróbować wykonywania różnych technik relaksacyjnych. Są nimi między innymi medytowanie, praktyka świadomego oddechu czy joga. Dzięki ich różnorodności możesz mieć pewność, że znajdziesz odpowiednią technikę dla siebie.

Na początku praktykowania nowego zwyczaju możesz czuć się nieswojo czy nie osiągać pełni zrelaksowania. Stopniowo przyzwyczaisz się jednak do nowej aktywności i wkrótce docenisz jej odprężające działanie. Takie techniki mogą pomóc wyciszyć umysł, zrelaksować ciało i przygotować się do spokojnego snu.

Stymulanty? Nie przed snem

Przyjemne wieczorne ukojenie osiągniesz także unikając niektórych aktywności. Na kilkadziesiąt minut przed snem postaraj się powstrzymać od korzystania z ekranów urządzeń elektronicznych, które emitują światło niebieskie. Ekspozycja na ten rodzaj promieni sprawia, że stajemy się bardziej pobudzeni i trudniej nam zasnąć. Wieczór przed ekranem telewizora czy laptopa zamień więc na lekturę interesującej książki czy układanie puzzli.

Złym pomysłem jest także wykonywanie intensywnego treningu tuż przed snem. Jeśli koniecznie chcemy wprowadzić aktywność fizyczną do swojej wieczornej rutyny, zamieńmy mocne cardio na sesję spokojnego rozciągania i rollowania ciała.

O wieczorne ukojenie będzie nam także ciężko, jeśli na kilka godzin przed snem sięgniemy po napój zawierający kofeinę lub alkohol. Napoje zawierające te składniki mogą utrudnić zasypianie, zaburzyć fazy snu, a tym samym pogorszyć jego jakość. Zamieńmy je więc na wolną od teiny herbatę ziołową, szklankę ciepłego mleka czy po prostu wodę. Te napoje sprawią, że będziemy wypoczywać lepiej i skuteczniej.

Rutyna przyniesie Ci spokój

Jak po dniu pełnym wrażeń możemy uspokoić się i przestawić na czas wyciszenia? Niestety, w naszych głowach nie ma magicznego guzika, którego naciśnięcie sprawiłoby, że poczujemy relaks i ukojenie. Nasze ciała mają jednak inną supermoc, która może pomóc nam w osiągnięciu wieczornego relaksu. Mowa tu o rutynie.

Jeśli przyzwyczaimy nasze ciało do tego, że o konkretnej porze wykonujemy daną relaksacyjną czynność, będziemy czerpać z niej więcej benefitów. Nasz mózg nauczy się odróżniać to jako sygnał wskazujący, że zbliża się czas snu. Może to obejmować takie czynności jak czytanie, ciepła kąpiel, spokojna rozciąganie, picie ciepłego napoju ziołowego czy wykonywanie innych relaksujących czynności.

Zrób to, co lubisz najbardziej

Twoje wieczory powinny być wolne od zmartwień i trosk dnia codziennego. Dzięki temu Twoje ciało będzie mogło lepiej się regenerować, a umysł przygotuje się do nadchodzących wyzwań. Postaraj się nie pracować i nie przemęczać na kilka godzin przed snem. Zostaw ten czas na aktywności, które są dla ciebie przyjemne i relaksujące. Może to być czytanie ulubionej książki, słuchanie muzyki, wykonywanie ręcznych prac, robienie relaksujących ćwiczeń czy korzystanie z aromaterapii.

Zapewnij sobie odpowiednie warunki

Wieczorne ukojenie możemy osiągnąć jedynie w charakterystycznych warunkach. Przede wszystkim, temperatura w naszej sypialni powinna sprzyjać regeneracji, czyli nie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Do środka nie powinno też wpadać światło z zewnątrz, co możemy osiągnąć dzięki zaciemniającym roletom czy zasłonom. Dobrze, by oświetlenie zapewniało ciepłe, rozproszone światło, które nie będzie zaburzało naszego wypoczynku.

Ważne jest także wyposażenie naszego łóżka. Podstawowym must-have każdej wyciszającej sypialni jest dobrze dobrany materac, o odpowiednim rozmiarze, poziomie twardości oraz materiale wypełnienia. Istotne są także akcesoria takie jak kołdra, poduszka czy uszyta z naturalnych materiałów pościel. Szeroki wybór wysokiej jakości dodatków znaleźć możemy na przykład tutaj: https://sleepinghouse.pl/148-posciel.

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?