Może wydawać się, że pewność siebie to coś, czym mogą cieszyć się tylko nieliczni. Nie wszyscy bowiem czują się swobodnie w nowych sytuacjach. Nie dajmy się jednak przekonać, że jest to rzecz, której nie możemy zmienić. Każdy z nas może zwiększyć swoją pewność siebie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Co to pewność siebie?

Na dobry początek warto uświadomić sobie, czym tak właściwie pewność siebie jest. Nie składa się ona bowiem z tego, jak wyglądamy albo jakie posiadamy przedmioty. Obejmuje ona poczucie naszej własnej wartości, a także akceptację siebie. Jeśli jesteśmy siebie pewni, oznacza to, że znamy naszą wartość, akceptujemy to, jacy jesteśmy, jakie mamy zdolności bądź utrudnienia, a do tego dobrze się ze sobą czujemy. To właśnie to, czy pozytywnie siebie postrzegamy oddziałuje na to, jak zachowujemy się w obcym otoczeniu.

Od czego zależy nasza pewność siebie?

W idealnym świecie każdy z nas mógłby cieszyć się pewnością siebie i wysokim poczuciem własnej wartości. Niestety, tak nie jest – wiele osób zmaga się z brakiem pewności siebie, który znacząco utrudnia im funkcjonowanie. Częściej się zdarza, że rezygnują z jakichś możliwości, ponieważ nie wierzą w to, że im się uda. Nierzadko dzieje się też tak, że nie inicjują kontaktu z innymi, bowiem boją się, że zostaną odrzuceni.

Jak zwiększyć swoją pewność siebie?Na tę sytuację wpływ mają różne czynniki. Zwróćmy uwagę, że pewność siebie to coś, co regularnie się zmienia. Nie jest to stała wartość. W zależności od tego, jakie przeżyliśmy doświadczenia lub jakich ludzi poznaliśmy, może się ona różnić. Znaczny wpływ na nasze poczucie wartości mają nasi rodzice – to oni w pierwszej kolejności mogą na nie wpłynąć. Jeśli rodzice nas chwalą i doceniają, dorastamy w przekonaniu, że jesteśmy utalentowani i kompetentni. Gdy jednak matka czy ojciec to osoba, która regularnie podcina nam skrzydła i mówi, że się do niczego nie nadajemy, ostatecznie sami zaczynamy w to wierzyć. Jest to bardzo krzywdząca sytuacja, w której przez lata towarzyszy nam poczucie, że jesteśmy słabi lub nieodpowiedni. Zmiana tego myślenia może wymagać od nas sporo wysiłku. Często się zdarza, że ludzie przez całe swoje życie nie uświadamiają sobie tego problemu i idą dalej, ciągle niepewni siebie.

Oprócz rodziców istotną rolę odgrywają też nasi przyjaciele i bliscy. Nie można nie zgodzić się z tym, że w zależności od tego, jakich ludzi spotkamy na naszej drodze, tak potoczy się nasze życie. Widać to wyraźnie w kwestii pewności siebie. Jeśli osoby, z którymi zaprzyjaźniliśmy się w dzieciństwie, akceptowali nas i lubili za to, kim jesteśmy, sami również będziemy się tak czuć. Jednak w przypadku, w którym mieliśmy kłopoty z nawiązywaniem relacji, a do tego nie umieliśmy się odnaleźć w grupie rówieśników, może okazać się, że wytworzymy w sobie poczucie, że nie jesteśmy wystarczająco ciekawi lub warci poznania.

Pewność siebie to ponadto coś, co zależy od naszego wnętrza. Jeśli jesteśmy samoświadomi i otwarci na nasze emocje, łatwiej będzie nam zdać sobie sprawę, gdy coś będzie nie tak i w razie czego spróbować to zmienić. Pozostając w kontakcie z samym sobą, unikniemy sytuacji, w której pozwolimy, aby wpływ innych negatywnie na nas oddziaływał. Niezbędnym elementem jest oczywiście zaakceptowanie i pokochanie siebie. Bez tego nie możemy oczekiwać, że inni będą nami zainteresowani. To my jako pierwsi musimy polubić samych siebie!

Dlaczego warto zwiększyć pewność siebie?

Pewność siebie to coś, co zdecydowanie warto mieć. Jeśli czujemy, że nasze poczucie własnej wartości nie jest wystarczająco wysokie, postarajmy się to zmienić. Dzięki zwiększeniu pewności siebie możemy liczyć na takie efekty jak:

  • poprawa samopoczucia,
  • większa wiara w swoje umiejętności,
  • rozwój asertywności,
  • rozwój umiejętności,
  • wyjście ze strefy komfortu,
  • zdobycie motywacji do działania,
  • zmniejszenie zazdrości wobec innych,

Zadbaj o aktywność fizyczną

Jeden z najprostszych sposobów na to, aby zwiększyć swoją pewność siebie, to zadbanie o aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o to, aby poprawić swój wygląd czy schudnąć, ale o to, aby poczuć się pewniej we własnym ciele. Świadomość swojego ciała i możliwości to wielka wartość. Przestaniemy porównywać się do innych, ponieważ będziemy dobrze czuli się z samym sobą. Regularny wysiłek fizyczny da nam też poczucie sprawczości, dzięki któremu będziemy mogli rozwijać swoje umiejętności.

Znajdź własne pasje

Pielęgnowanie pasji i poświęcanie czasu swoim zainteresowaniom pozwoli nam nie tylko odciąć się od męczących nas spraw, ale i podwyższyć poziom naszej własnej wartości. Będziemy próbowali nowych rzeczy bez obawy o porażkę, co zaś nauczy nas, że w życiu również możemy popełniać błędy. Oprócz tego będziemy mieli coś, czym będziemy mogli wyróżnić się wśród innych.

Naucz się spędzać czas sama

Kluczowy aspekt to sposób, w jaki spędzamy nasz czas. Na rozwój naszej pewności siebie korzystnie wpłynie spędzanie chwil samemu – wtedy uświadomimy sobie, że wcale nie potrzebujemy innych, aby się czymś zająć. Możemy na przykład wyjść na kawę albo zostać w domu, gdzie miła kołdra puchowa i ciepła herbata towarzyszyć nam będą przy książce. Oferta dostęna na: https://sleepinghouse.pl/artykuly-sypialniane/144-koldra-puchowa-white-flower-piorex-linia-luksusowa.html

Pewność siebie to niezwykle cenna rzecz, która znacząco ułatwi nam życie. Dzięki niej będziemy lepiej się odnajdywać w nieznajomych sytuacjach, zmniejszymy poziom stresu, a do tego nie będziemy bali się przyjmować nowych wyzwań. Możemy zwiększyć poziom pewności siebie na różne sposoby, przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, aby zacząć od zaakceptowania i docenienia samego siebie!

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów