Nie można ukryć, że cukrzyca to poważna choroba, o której często możemy słyszeć. Nie wszyscy jednak mogą zdawać sobie sprawę, z czym się wiąże ta dolegliwość. Na czym tak naprawdę polega? Jakie są jej rodzaje? Poznaj odpowiedzi na te pytania, a do tego dowiedz się, czy możliwe jest zapobieganie cukrzycy.
Czym jest cukrzyca?
W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że cukrzyca jest chorobą o charakterze metabolicznym. Na jej skutek zostaje zaburzone wydzielanie bądź działanie insuliny, która jest hormonem odpowiedzialnym za przyswajanie glukozy w organizmie. To z kolei wpływa na wysoki poziom cukru we krwi, który określany jest jako hiperglikemia. Miejmy na uwadze, że to powszechna dolegliwość – mówi się już wręcz o epidemii cukrzycy, ponieważ dotyka ona tak wiele osób na całym świecie.
Rodzaje cukrzycy
Warto pamiętać o tym, że cukrzycą można określać zespół dolegliwości, ponieważ dzieli się ona na kilka rodzajów, które różnią się od siebie przebiegiem choroby czy przyczyną jej powstania. Typy cukrzycy, z jakimi możemy się zetknąć, to:
-
cukrzyca typu 1,
-
cukrzyca typu 2,
-
cukrzyca ciążowa,
-
cukrzyca jednogenowa,
-
cukrzyca MODY.
Jakie są przyczyny cukrzycy?
Co stoi za faktem, że tak wiele osób choruje na cukrzycę? Chociaż bezpośrednia przyczyna nie jest do końca znana, istnieją stwierdzone czynniki, które z pewnością mogą wpłynąć na pojawienie się tej choroby. Mowa tu o cukrzycy nabytej, na którą oddziaływać może:
-
stres,
-
otyłość
-
nieodpowiednia dieta,
-
uwarunkowania genetyczne,
-
nadużywanie alkoholu,
-
brak aktywności fizycznej,
-
niezdrowy styl życia,
-
przyjmowanie niektórych leków,
-
inne dolegliwości, takie jak nadczynność tarczycy czy nadciśnienie.
Jakie są objawy?
Cukrzyca to niezwykle powszechna choroba, która może dotknąć każdego z nas. Jeśli zatem zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, nie powinniśmy ich bagatelizować. Zwróćmy też uwagę na to, że występujące sygnały mogą różnić się w zależności od typu choroby. Cukrzycę typu 2 możemy przejść zupełnie bezobjawowo, natomiast w przypadku typu 1 objawy pojawiają się bardzo szybko i intensywnie. Często jest to:
-
zmęczenie,
-
mdłości,
-
senność,
-
kołatanie serca,
-
stany zapalne,
-
spadek masy ciała,
-
zwiększenie apetytu,
-
spadek odporności,
-
częste oddawanie moczu.
Kto jest szczególnie narażony na cukrzycę?
W niektórych sytuacjach należy poważnie uważać na ryzyko wystąpienia cukrzycy. Istnieją bowiem grupy, które są szczególnie narażone na tego chorobę. Z pewnością nasz niepokój powinno wzbudzić to, czy ktoś z naszej rodziny chorował na cukrzycę. Uwarunkowania genetyczne stanowią bowiem jej istotną przyczynę. Podobnie jest w przypadku osób zmagających się z nadwagą bądź tych, którzy prowadzą nieaktywny styl życia. Zagrożenie cukrzycy pojawia się też u kobiet, które podczas ciąży przebyły cukrzycę ciążową. Takie problemy, jak nadciśnienie czy choroby układu krwionośnego też mogą okazać się ważnym czynnikiem w tej sprawie.
Jak żyć z cukrzycą?
Czy życie z cukrzycą jest możliwe? Nie stanowi to wątpliwości. Należy jednak mieć na uwadze to, że chory powinien uważać na swoje zdrowie i stosować się do zaleceń. Niezbędnym elementem jest oczywiście pomiar cukru. Kontrole powinny być regularne, dlatego trzeba dopilnować, aby mieć działający glukometr zawsze przy sobie. Co więcej, konieczne będzie też przyjmowanie leków w odpowiedniej ilości.
Należy ponadto wprowadzić specjalną dietę, która będzie pozytywnie na nas wpływać. Zadbajmy o takie produkty jak jogurty, kefiry, jaja, rośliny strączkowe, chude mięso czy ryby. Postawmy raczej na gotowanie i pieczenie aniżeli smażenie. Nie można zapominać oczywiście o warzywach, które zadbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Do tego konieczne jest też uwzględnienie aktywności fizycznej. Nie można pominąć też wypoczynku, który jest istotny w każdych okolicznościach. Dobry sen przyniesie nam wypoczynek i relaks, a do tego sprawi, że lepiej będziemy się czuli. Zadba o to kołdra 4 pory roku, dzięki której będziemy mogli odprężyć się nawet wtedy, gdy będą towarzyszyły nam różne dolegliwości.
Cukrzyca wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, które mogą znacząco obniżyć komfort życia chorego. Warto szczególnie dbać wtedy o swój dobrostan, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Postawmy na zdrową dietę i odpoczynek, a do tego stosujmy się do zaleceń naszego lekarza. Życie z cukrzycą może wydawać się wyzwaniem, jednak nie jest niemożliwe.
Przeczytaj także: Komfortowy sen we dwoje – jaki materac dla pary wybrać? 160×200, 180×200, a może jednak 200×200?