Social media to już nie tylko źródło informacji czy rozrywki, ale dla wielu osób – praca. Influencer, bo właśnie o nich tutaj mowa, działają w sieci, pokazując swoją twórczość w różnego rodzaju działaniach. Publikując liczne materiały, przyczyniają się do wzrostu zainteresowania mediami społecznościowymi oraz zachęcają do śledzenia czy naśladowania. Jak się okazuje – kwestie te niekoniecznie dobrze mogą na nas wpływać.

Social media – czyli co?

Social media to coś, o czym każdy wie. Stanowią strony internetowe oraz aplikacje mobilne, które pozwalają na tworzenie oraz wymianę treści pomiędzy użytkownikami. Jednym słowem – możemy dzielić się efektami naszej pasji z innymi. Do najczęściej używanych zalicza się Facebooku, Instagram, Twitter czy YouTube. W mediach społecznościowych wyróżnia się większych i mniejszych twórców, jednak każdy z nich może oddziaływać na naszą samoocenę. Dlaczego? Jak się okazuje, najwięcej osób korzystających z tego typu stron czy aplikacji, ot dzieci i nastolatkowie. Codzienne oglądanie osób, które mają praktycznie idealną sylwetkę oraz życie jak ze snu, w znaczący sposób odbija się na ich samoocenie. Kwestia ta jest w znaczny sposób regulowana przez porównywanie się do innych – czy to znajomych z klasy, czy to nieznanych osób w internecie. Okres dorastania to szczególny czas, w którym nastolatkowie są wyjątkowo wrażliwi na krytykę oraz przewrażliwienie na punkcie swojego wyglądu. Nic zatem dziwnego, że nadmierne przeglądanie social mediów negatywnie wpływa na samoocenę, często doprowadzając do depresji. A jak jeszcze korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na zdrowie?

Jak częste korzystanie z social mediów wpływa na nasze zdrowie?

Wpływ social mediów na samoocenęW pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nadmierne korzystanie z social mediów często wiąże się z używaniem ich na telefonie. Urządzenie to, podobnie jak laptop, komputer czy tablet – emituje światło niebieskie, które przyczynia się do zaburzenia wydzielania melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za właściwą regulację snu. Z uwagi na to, wiele osób uzależnionych od social mediów cierpi na bezsenność, czyli zaburzenie snu, które wiąże się zarówno z obniżeniem jakości wypoczynku, jak i niemożnością zaśnięcia. Z uwagi na to, zaleca się odłożenie urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka. Co więcej, warto zadbać o jakość wypoczynku, a tym samym odpowiednio skomponowane łóżko, które w dużej mierze powinno składać się z właściwie dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji materaca. To właśnie dzięki niemu możliwe jest prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Ponadto nadmierne używanie social mediów może prowadzić do:

  • zaburzenia koncentracji, uwagi i sprawności myślenia,
  • pogorszenia wzroku,
  • dolegliwości bólowych ze strony pleców i kręgosłupa,
  • pogorszenia samooceny,
  • obniżenie kondycji organizmu poprzez zmniejszoną aktywność fizyczną.

Ile godzin w social mediach to dużo?

Często mówi się o tym, że social media pochłaniają sporą część naszego czasu. Jak się okazuje, średnio internauci spędzają w mediach społecznościowych ok. 2 godzin i 25 minut dziennie. Jednak warto zaznaczyć, że kwestia ta zależy od kraju oraz dostępności do urządzeń mobilnych czy internetu. Warto również zaznaczyć, że osoby młode poświęcają średnio o wiele więcej czasu na social media, niż osoby starsze. A jakie mogą wystąpić objawy w przypadku uzależnienia? Przede wszystkim osoby te nie są zdolne do prowadzenia normalnego życia w społeczeństwie, gdyż zaburzone są ich priorytety. Na pierwszym miejscu zawsze będzie urządzenie elektroniczne z dostępem do social mediów. Do takich pierwszych zauważalnych objawów zaliczyć można:

  • zaburzone poczucie odpowiedzialności,
  • niezdolność do prawidłowego wykonywania pracy zawodowej,
  • zrezygnowanie z innych form aktywności na rzecz przeglądania portali społecznościowych,
  • przymus zaglądania na social media, nawet jeśli nie ma takiej konieczności,
  • ciągłe nasłuchiwanie, czy przypadkiem nie przyszło jakieś powiadomienie,
  • bezsensowne scrollowanie.

Nadmiar czasu spędzonego w social mediach może realnie odbić się na naszym zdrowiu oraz samoocenie. Jednak, czy można temu zapobiec lub w jakiś sposób podjąć skuteczną walkę z uzależnieniem?

Jak przywrócić w swoim życiu równowagę?

Leczenie uzależnienia od social mediów, które są podstawową przyczyną obniżonej samooceny, polega na terapii uzależnień behawioralnych. Oznacza to, że musimy odciąć się od internetu i sieci dającej dostęp do social mediów. Z osobą uzależnioną przeprowadza się psychoterapię w formie indywidualnej lub grupowej. Ma to na celu przedstawienie realnego zagrożenia, wynikającego z uzależnienia od social mediów, a tym samym – telefonu. Jednak współcześnie nie da się całkowicie odciąć od tego typu aplikacji, gdyż to właśnie tam uzyskać można liczne informacje. Z uwagi na to, w czasie terapii można nauczyć się racjonalnego korzystania z social mediów. Schemat terapii często zależy od naszego indywidualnego podejścia oraz skutków ubocznych związanych nadmiernym obserwowaniem działaniami w social mediach. Obejmuje to m.in. kwestie samooceny.

Jak powinniśmy kształtować własną samoocenę?

Najczęściej leczenie niskiej samooceny opiera się na zmianie sposobu myślenia. Możemy to zrobić samodzielnie lub z pomocą terapeuty. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nas może podnieść poczucie własnej wartości, wystarczy tylko:

  • praktykować wdzięczność,
  • wykonywać afirmacje,
  • robić to, co się kocha,
  • unikać porównywania się do innych,
  • próbować nowych aktywności.

Media społecznościowe to już swego rodzaju norma w naszym życiu. Należy jednak poważnie zastanowić się nad tym, jak ich ciągłe przeglądanie wpływa na nasze zdrowie oraz samoocenę. No i przede wszystkim uświadomić sobie, że to, co przedstawiają posty czy zdjęcia, nie odzwierciedla całego życia.

Przeczytaj także: