Kobiety w ciąży muszą szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Składa się na to wiele elementów: ich samopoczucie, ciało, ale i odpowiednie odżywianie. Będąc w ciąży, powinniśmy koniecznie dostosować jadłospis do naszych nowych potrzeb. Dowiedz się, jakie elementy musi zawierać dieta dla przyszłych matek!
Dlaczego prawidłowe odżywianie w ciąży jest tak ważne?
To pożywienie daje nam energię do tego, aby stawiać czoła codziennym trudnościom. Co więcej, poprzez jedzenie dostarczamy do naszego organizmu potrzebne składniki. Będąc w ciąży, zapotrzebowanie na różne substancje jest jeszcze większe, a zmieniające się ciało wymaga dodatkowej energii. Dobra dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Dobór zdrowych produktów pozwala zapobiec różnego rodzaju niedoborom, które w ciąży są bardzo powszechne. Dzięki temu unikniemy też znacznej części nieprzyjemnych dolegliwości i chorób, a do tego istnieje mniejsze ryzyko tego, że dziecko urodzi się z niską masą urodzeniową.
Nie można zapomnieć o tym, że sposób odżywiania się wpływa nie tylko na zdrowie matki, ale i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby uwzględniać różnorodne składniki odżywcze, które wspierają funkcjonowanie naszego organizmu. Z drugiej strony, powinniśmy mieć świadomość, aby niektórych produktów unikać, ponieważ mogą one negatywnie oddziaływać na dziecko.
Najważniejsze składniki
Wartościowe substancje, które należy koniecznie zawrzeć w jadłospisie przyszłej matki, to między innymi:
- białka,
- kwasy tłuszczowe Omega-3,
- witaminy A,
- witamina E,
- witamina D3
- kwas foliowy,
- jod,
- żelazo,
- wapń,
- magnez.
Lista niezbędnych składników jest długa, jeśli jednak odpowiednio przygotujemy naszą dietę, z łatwością uda nam się zawrzeć je w naszych potrawach. Przykładowo, kwasy Omega-3 możemy dostarczyć poprzez spożywanie ryb. Źródło witamin będą zaś stanowiły warzywa i owoce, których nie może zabraknąć w planie żywieniowym kobiety ciężarnej. Produkty mleczne, które możemy wykorzystać zarówno do śniadania, jak i podczas przygotowania obiadu, zapewnią potrzebną ilość wapnia, który wpłynie pozytywnie na kości. Nie można zapomnieć o kwasie foliowym, który stanowi istotny element w czasie ciąży.
Zasady zdrowego żywienia w ciąży
Wiedząc, jakie produkty należy uwzględnić podczas przygotowania posiłków, należy również poznać zasady zdrowego żywienia, które pomogą nam zachować równowagę. Po pierwsze, powinna nam przyświecać myśl, żeby jeść dla dwojga, a nie, jak mówi popularne powiedzenie, za dwoje. Kobieta w ciąży ma za zadanie zatroszczyć się o zdrowie swoje oraz dziecka. Mimo tego nadmiar jest niewskazany, ponieważ może on przynieść odwrotne skutki od zamierzonych.
Systematyczność okaże się pozytywna również i w tym przypadku. Spożywanie posiłków o regularnych porach pomoże nam powstrzymać niekontrolowane napady głodu, a do tego wpłynie pozytywnie na nasz metabolizm. W ciągu dnia zadbajmy o pięć posiłków, które dostarczą nam energii. Postawmy na zróżnicowane dania – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zapewnimy naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje.
Czego unikać w ciąży?
Są takie produkty, które podczas ciąży muszą koniecznie zniknąć z naszego jadłospisu, ponieważ są źródłem niebezpiecznych bakterii lub substancji, które mogą zagrozić matce oraz dziecku. Będą to między innymi:
- surowe mięso i ryby,
- wysoko przetworzona żywność,
- nieumyte warzywa i owoce,
- produkty niepasteryzowane,
- niektóre sery, w tym sery miękkie i półmiękkie,
- produkty o krótkiej lub przeterminowanej dacie ważności,
- produkty wędzone,
- podroby.
Uważajmy na te elementy, które mogą stwarzać ryzyko zatrucia. Podczas ciąży istotną kwestią jest również to, jakie napoje spożywamy. Nie ma wątpliwości, że trzeba zrezygnować z energetyków, które niekorzystnie wpływają na pracę serca. Niewskazana będzie też mocna kawa, posiadająca wysoką zawartość kofeiny. Należy ograniczyć ponadto ilość gazowanych napojów. Dla nikogo nie powinno być zdziwieniem, że podczas ciąży spożywanie alkoholu to coś zupełnie zakazanego. Alkohol może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka i wywołać nieodwracalne zmiany.
Dla kobiet w ciąży o wiele lepszą alternatywą będzie woda. Dbanie o odpowiednie nawodnienie będzie miało pozytywne działanie na ich samopoczucie i zdrowie. W ten sposób pozbędziemy się z ciała niekorzystnych toksyn, a do tego wesprzemy nasz metabolizm.
Zróżnicowana i zdrowa dieta to coś, o co warto zadbać niezależnie od momentu życia, w jakim się znajdujemy. Jeśli jednak dotychczas zwlekaliśmy ze wprowadzeniem korzystnych zmian, okres ciąży to idealny moment na to, aby szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie i żywienie.