W dzisiejszych czasach coraz częściej diagnozuje się wszelkiego rodzaju dolegliwości i choroby związane z kręgosłupem. Wynika to z faktu, iż współczesny tryb życia – zarówno osób młodych, jak i starszych, znacząco się różni od tego, jaki był kilka lub kilkanaście lat temu. Zatem, jak dbać o plecy, aby uniknąć wad postawy i schorzeń kręgosłupa?

Jak dbać o kręgosłup dzieci i nastolatków?

W pierwszych latach swojego życia człowiek intensywnie się rozwija – uczy się nowych rzeczy i poznaje otaczający go świat. Wraz z wiekiem, rozpoczyna swoją przygodę z edukacją w szkole, przez co w znaczący sposób zmniejsza się poziom aktywności fizycznej Ciągła nauka oraz siedzenie w jednym miejscu, m.in. z telefonem czy książkami, może niekorzystnie wpłynąć na wciąż rozwijający się kręgosłup. Dlatego warto zachodzić dzieci i młodość do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznych, w tym jazdy konnej czy tańca. Istotną rolę odgrywać może odpowiednio skomponowane i ergonomiczne stanowisko do nauki czy łóżko, wyposażone w wysokiej jakości materac do spania.

Jak dbać o kręgosłup w zależności od wieku?Kręgosłup osób dorosłych i starszych – jak zadbać o niego?

U osób starszych, czyli zarówno dorosłych, jak i seniorów, często mamy problem z siedzącym trybem życia. Może on być związany z formą pracy (np. praca biurowa) lub ogólnym zmęczeniem organizmu. Wówczas mogą pojawić się dość nieprzyjemne problemy związane z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Można im zapobiec na kilka sposobów, w tym poprzez:

  • wypróbowywanie prawidłowych nawyków, związanych m.in. z podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy właściwym noszeniem torebki/plecaka,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej i wzmacnianie mięśni,
  • odpowiednio skomponowane i komfortowe łóżko.

Czy materac może zredukować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa?

Często zapominamy o tym, że łóżko, a dokładnie materac również odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o redukowanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jak się okazuje, jest to możliwe z uwagi na fakt, iż jest w stanie niemal idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób wspiera kręgosłupa oraz całą sylwetkę. Jednak odpowiedniego dopasowany do naszych potrzeb i preferencji modele dodatkowo:

  • wspomaga prawidłową regenerację mięśni,
  • zmniejsza ryzyko kształtowania się wad postawy,
  • zapobiega pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa.

Decydując się na najlepszy materac do spania, warto w pierwszej kolejności uwzględnić takie czynniki, jak wiek użytkownika, rozmiar modelu czy stopień twardości.

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa pojawiają się coraz częściej nie tylko u osób starszych, ale i młodszych. Z uwagi na to, warto już dziś kształtować odpowiednie nawyki, prowadzić zdrowy styl życia oraz wyspać się na dobrym materacu.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: