Nie można ukryć, że włosy są jednym z elementów, który wpływa na poziom naszej pewności siebie. Czujemy się znacznie lepiej, kiedy mamy piękną i zadbaną fryzurę. Niestety, nie dla wszystkich jest to osiągalne. Wiele osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Co może być przyczyną tej dolegliwości i jak można sobie z nią poradzić? Sprawdź!

Wypadanie włosów – kiedy należy się niepokoić?

Musimy pamiętać, że wypadanie włosów to naturalny proces, którego nie można w żaden powstrzymać. Jest to konsekwencja cyklu wzrostu włosa, który u swego kresu wypada. Codziennie pozbywamy się od 50 do aż 100 włosów. Należy jednak pamiętać, że u każdego jest to kwestia indywidualna. Jednym może wypadać mniej, a innym więcej. Powinniśmy zacząć się niepokoić dopiero wtedy, gdy ilość włosów, które wypadły, znacząco wzrosła w porównaniu z tym, jak było kiedyś. Na pewno zauważymy to, jeśli w wannie czy w prysznicu po kąpieli będziemy widzieć ich więcej niż zazwyczaj. Dobrą wskazówką jest szczotka – kiedy na niej też pozostaje większa ilość niż kiedykolwiek wcześniej, może być to powód do zmartwień. Przeczesując włosy, będziemy mogli też wyczuć, że znacznie się przerzedziły. Może się zdarzyć, że dostrzeżemy też prześwity, czyli łyse punkty na powierzchni skóry głowy. Jeśli dostrzeżemy któryś ze wspomnianych znaków, możemy zacząć się martwić. Wcześniej jednak nie wprowadzajmy siebie niepotrzebnie w niepokój, jako że wypadanie włosów to zupełnie normalna rzecz.

Co wpływa na zwiększone wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów - z czego wynika?Czy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nasze włosy mogą być skutecznym odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia? Nadmierne wypadanie, przerzedzenie i łamliwość są często objawami innych dolegliwości. Na pojawienie się podobnych oznak wpływa między innymi stres. Jeśli doświadczamy przewlekłego niepokoju i nie umiemy poradzić sobie z negatywnymi emocjami, może to odbić się na naszych włosach. Stres bowiem oddziałuje na to, jak szybko, a także, w jakim stanie nasze włosy rosną. W przypadku kobiet wypadanie włosów może wiązać się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą na przykład w czasie ciąży lub menopauzy. Co ciekawe, z racji na zwiększoną liczbę estrogenów podczas ciąży, kobiety w tym okresie mogą cieszyć się wyjątkowo lśniącymi, odżywionymi włosami. Sytuacja jednak zmienia się po urodzeniu dziecka, gdy ich poziom spada. Przerzedzenie włosów w trakcie menopauzy jest za to bardzo powszechnym zjawiskiem. Wtedy również ilość estrogenów się zmniejsza, przez co włosy tracą na swojej gęstości i ilości.

Musimy pamiętać o tym, że o stanie włosów może decydować też nasz styl życia. Mowa tu szczególnie o sposobie odżywiania. Jeśli nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, nie możemy oczekiwać, że nasze włosy będą piękne i silne. Tak jak inne komórki, potrzebują różnych substancji do przetrwania. Dla dobrego stanu włosów konieczne są szczególnie kwasy omega-3, żelazo, witaminy z grupy B oraz witamina D3. Jeśli mamy tendencję do intensywnego wypadania włosów, warto zatroszczyć się o suplementację tych elementów. Co ciekawe, zmniejszenie ilości włosów może mieć charakter sezonowy – następuje w okresie wiosny oraz jesieni. Nie można ukryć, że wraz ze zmianą pór roku zmienia się też nasz styl życia. To odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też na naszych kosmykach. Jeśli nie chcemy, aby włosy nadmiernie nam wypadały, musimy zatroszczyć się o skórę głowy. Okazuje się, że jej podrażnienia albo dolegliwości takie jak grzybicze lub zakaźne schorzenia również wywołują wypadnięcie dużej ilości włosów. Aby uniknąć łupieżu, grzybicy czy łojotokowego zapalenia skóry główy, zadbajmy o jej pielęgnację, a także powstrzymajmy się przed spaniem w mokrych włosach, ponieważ to może spowodować wytworzenie się grzybów lub pleśni.

Czym jest łysienie androgenowe?

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również aspekty genetyczne. Właśnie tak jest w przypadku łysienia androgenowego. To dolegliwość o podłożu genetycznym, z którą zmaga się nawet 80 procent mężczyzn i 40 procent kobiet. Przypadłość ta oddziałuje na aktywność jednego z enzymów obecnych w mieszku włosa, powodując jego miniaturyzację. To powoduje, że cały cykl życia włosa zostaje skrócony, przez co włosy zaczynają intensywniej wypadać. W przypadku mężczyzn łysienie dotyczy włosów znajdujących się najbliżej czoła oraz szczytu głowy i może pojawić się nawet już w okresie dorastania. U kobiet częściej obserwuje się tzw. łysienie telogenowe, które występuje tylko przez jakiś czas.

Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli chcemy mieć ładne włosy, musimy o nie zadbać. Nie ma innej opcji – tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknymi kosmykami. Możemy jednak zauważyć, że niektóre osoby mają naturalną tendencję do posiadania grubych, wytrzymałych włosów. Ich pielęgnacja może wyglądać inaczej niż u kogoś, kto zmaga się z łamliwością i nadmiernym wypadaniem włosów. W tym wypadku należy szczególnie zadbać o stan naszych kosmyków. Pamiętajmy o tym, aby zainteresować się nie tylko zakupem odpowiednich kosmetyków i akcesoriów. Bardzo ważne jest też to, aby dowiedzieć się, jakie czynności służą włosom, a jakie wręcz przeciwnie. Przekonamy się, że niezwykle istotne jest to, aby nie dopuścić do niepotrzebnego naruszenia lub wyrwania włosów. Mowa tu o sytuacjach, w których przyciskamy włosy ramieniem od torby lub pasem w samochodzie – nawet takie drobne rzeczy mogą przyczynić się do pogorszenia stanu włosów. Niekorzystne może być też spanie w rozpuszczonych włosach, jako że wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ruszając się przez sen, nadwyrężymy je i doprowadzimy do pojawienia się zniszczeń. Aby temu zapobiec, musimy koniecznie wiązać włosy na noc. Idealnie sprawdzi się luźny warkocz, który ochroni włosy, ale nie będzie też niepotrzebnie uciskał naszej skóry głowy. Taka fryzura zapewni nam najlepszą wygodę. Jeśli zależy nam nie tylko na dobrostanie naszych włosów, ale też komfortowym wypoczynku, powinniśmy upewnić się, że podłoże, na którym śpimy, jest do nas dobrze dopasowane. To niezwykle istotne, kiedy pragniemy się w pełni odprężyć i zrelaksować. Postawmy na taki materac, który nam to zapewni. Idealny rozmiar pod względem rozmiaru możemy dobrać na stronie https://sleepinghouse.pl/159-materace-120×190-cm.

Nadmierne wypadanie włosów jest przykrą dolegliwością, która nie dość, że wzbudza dyskomfort, to jeszcze może przyczynić się do obniżenia poziomu pewności siebie. Dlatego warto podjąć kroki, dzięki którym ograniczymy ten problem. Zróżnicowana dieta, suplementy, staranna pielęgnacja – te rzeczy mogą okazać się wielką pomocą.