W dzisiejszych czasach mamy coraz większa świadomość tego, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, a także pełni energii. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością, przez co korzystnie wpływa na regenerację organizmu oraz liczne zachodzące w nim procesy. Co więcej, to właśnie on umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto już dziś stworzyć dla siebie i bliskich komfortowa przestrzeń do wypoczynku. A jak to zrobić w zależności od wieku użytkownika?

Sypialnia dla dzieci – czym się wyróżnia?

Sypialnia dla dzieci to wyjątkowe miejsce, które zapewnia zdrowy i bezpieczny rozwój naszego maluszka. W pierwszych latach życia dzieli się na strefę wypoczynkową, czyli wygodne łóżeczko, które zawiera specjalnie przeznaczone dla dzieci akcesoria sypialniane, w tym materace, poduszki czy kołdry. Drugą, zdecydowanie dominującą strefą jest strefa zabawy. Przy jej urządzaniu musimy szczególnie pamiętać o:

 • umieszczaniu zabawek na wysokości wzroku maluszka,
 • zainwestowanie w miękki dywan,
 • pomalowanie ścian farbą tablicową.

Z biegiem lat dziecko dorasta, a strefa zabawy zmniejsza się, na rzecz miejsca do nauki. Duże dzieci oraz nastolatkowie, oczywiście oprócz miejsca do spania, muszą gdzieś odrabiać lekcje czy się uczyć. Najlepiej sprawdza się tutaj ergonomiczne biurko oraz wygodny fotel. W przypadku nastolatków zmieniamy całkowicie miejsce do zabawy, na strefę relaksacyjną, w której będą mogli spędzać czas na rozwijaniu swoich pasji lub ze znajomymi.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

Sypialnia dla osób dorosłych – jak ją zorganizować?

Sypialnia jako miejsce odpoczynku niezależnie od wiekuSypialnia dla osób dorosłych – zarówno w przypadku singli, jak i osób dorosłych może składać się z trzech stref. Pierwszą, zazwyczaj wykorzystywaną w mniejszych domach, jest strefa biurowa. Składa się ona z biurka, ergonomicznego krzesła, komputera oraz regałów na dokumenty. Możemy ją wkomponować w ogólną aranżację sypialni lub wydzielić, np. za pomocą parawanu. Oprócz tego, wielu z nas wydziela w niej strefę relaksacyjną, czyli taką, w której możemy odpocząć od domowego zgiełku. Tak naprawdę jej aranżacja jest uzależniona od tego, co będziemy w niej robić. Jeśli chcemy spędzić ten czas na malowaniu – to przyda nam się stół. Natomiast jeśli szukamy komfortowego miejsca do czytania książki czy oglądania serialu, to świetnie sprawdzi się wygodny fotel i ciepłe koce! Jednak najważniejszą częścią jest tutaj strefa wypoczynkowa, która składa się przede wszystkim z komfortowego łóżka.

Sypialnia dla seniorów – w co powinna być wyposażona?

Urządzanie sypialni dla seniorów opiera się na podobnych zasadach, co w przypadku sypialni dla osób dorosłych. Oczywiście możemy wydzielić poszczególne strefy, jednak w tym przypadku warto skupić się przede wszystkim na wystroju. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kolor ścian ma ogromny wpływ na jakość snu. Najlepiej postawić na stonowane lub pastelowe odcienie, które są w stanie wyciszyć nasz organizm, tym samym ułatwiając zasypianie. Oprócz tego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na elementy dekoracyjne, do których zaliczyć można:

 • rośliny – najlepiej zainwestować w takie, które produkują w nocy tlen, a także oczyszczają i nawilżają powietrze,
 • świece zapachowe – zawierają olejki eteryczne, które umożliwią całkowite odprężenie się organizmu, a także ułatwiają zasypianie,
 • zasłony i rolety – zapobiegają wnikaniu światła słonecznego do sypialni, tym samym nie zanurzając zegara biologicznego.

Materac do spania – jak go wybrać?

Materac do spania to unikalny produkt, który został stworzony specjalnie w celu zapewnianie nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. Na tle innych produktów, takich jak wersalka czy sofa, wyróżnia się unikalną budową oraz właściwościami. Dzięki nim jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób zapewnia zdrowy i spokojny wypoczynek, a także właściwą regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych jesteśmy w stanie znaleźć:

 • materace dla dzieci i nastolatków, czyli modele, które zapewniają właściwy rozwój kręgosłupa,
 • materace ortopedyczne, czyli modele, które niwelują dolegliwości bólowe ze strony pleców oraz zapobiegają pogłębianiu się schorzeń,
 • materace nawierzchniowe, czyli modele, które są w stanie w znaczący sposób zmienić twardość podłoża do spania, przez co jesteśmy w stanie dopasować ją do aktualnych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że każdy materac do spania powinien być idealnie dopasowany do potrzeb i preferencji użytkownika. Z uwagi na to, należy uwzględnić m.in. rodzaj wypełnienia, rozmiar czy stopień twardości.

Niezbędne w każdej sypialni akcesoria sypialniane

Niezależnie od tego, dla kogo urządzamy sypialnie lub w jakim jest wieku, musimy pod uwagę wziąć także inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się przede wszystkim stelaż, czyli konstrukcję, która składa się z ramy oraz drewnianych listewek. Jego rolą jest najlepsze wsparcie podłoża do spania. Warto jednak zaznaczyć, że dodatkowo zwiększa wentylację oraz umożliwia zmiękczenie lub utwardzenie wybranych stref. Oprócz stelaża warto zainwestować także w:

 • poduszki, które zapewniają najlepsze wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Seniorom zaleca się modele ortopedyczne, a z zakupem do pokoju dziecięcego warto się wstrzymać do ukończenia 2 r.ż.,
 • kołdry, które przyjemnie otulają ciało użytkownika oraz zapewnią właściwy komfort termiczny,
 • pościel i prześcieradła, które gwarantują higieniczne warunki do wypoczywania,
 • ochraniacze na materac, które zapobiegają zabrudzeniom, zanieczyszczeniom, nawet zawilgoceniu podłoża do spania.

Szacuje się, że każdy z nas przeznacza średnio ⅓ swojego życia na sen. Jego ilość oraz długość w znaczny sposób jest determinowana wiekiem, jednak niezależnie od tego, warto postawić na odpowiednio urządzoną sypialnię. Nie możemy również zapomnieć o właściwym wyposażeniu łóżka w poszczególne elementy, takie jak materac, poduszka czy kołdra. To właśnie dzięki nim oraz innym akcesoriom sypialnianym, jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowy sen.

Przeczytaj także: