Przez cały rok powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie materiały wybieramy, jednak zimą ten aspekt nabiera szczególnego znaczenia. Musimy wybrać takie tkaniny, które dadzą nam ciepło i ogrzeją podczas zimowych, mroźnych dni. Na jakie materiały warto zwrócić uwagę tegorocznej zimy?

Jak rozpoznać materiały dobre na zimę? 

Wybór odpowiednich materiałów na zimę nie powinien być przez nas bagatelizowany. Warto wcześniej rozejrzeć się za dobrymi tkaninami, którymi będziemy mogli się okryć, gdy nadejdą pierwsze chłodne dni. Miejmy jednak na uwadze kilka istotnych kwestii.

Materiały na zimę powinny przede wszystkim zapewnić nam komfort termiczny. Aby tak było, muszą składać się z naturalnych, sprawdzonych tkanin, które będą dla nas dobre. Naturalne materiały dadzą nam ciepło, ale jednocześnie pozwolą naszej skórze oddychać. Gwarancja cyrkulacji powietrza i odprowadzania wilgoci jest niezwykle ważna, ponieważ zimą często okrywamy się wieloma warstwami i się pocimy. Dobry produkt odprowadzi tę wilgoć, zapewniając nam higieniczny sen.
Dopilnujmy również tego, by wybrana przez nas rzecz cechowała się wysoką jakością i starannym wykonaniem. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie jest to zakup na chwilę, tylko będzie służył nam na lata. Niezwykle istotny fakt to też miękkość i wygoda, jaką oferuje dany materiał. Zimą szczególnie lubimy spędzać dużo czasu w łóżku, pod kołdrą, dlatego warto zainwestować w takie produkty, które będą miękkie w dotyku i zagwarantują nam najwyższy komfort.

Najlepsze materiały na zimę 

Najlepsze materiały, jakie sprawdzą się nam na zimę, to:

  • bawełna,
  • len,
  • wełna,
  • flanela,
  • jersey,
  • kaszmir,
  • makosatyna.

Rodzaje pościeli na zimę

Zastosowanie tych materiałów odnajdziemy głównie w pościelach. Pościel odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu nam komfortu, ponieważ to ona ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Powinna dawać nam ciepło, ale i pozwalać naszej skórze oddychać. Istotne jest również to, aby pościel była przewiewna – to zwiększy naszą higienę snu.

Najlepsze materiały na zimęNa zimę jednym z najlepszych rozwiązań jest pościel bawełniana, która od lat pomaga nam walczyć z chłodem. Bawełna jest przyjemna w dotyku i delikatna, lecz jednocześnie gwarantuje wysoki komfort termiczny.

W zależności od tego, jak bawełna została wykorzystana, możemy rozróżnić dane rodzaje pościeli bawełnianych. Jednym z nich będzie pościel z flaneli – flanela to gruby, ciepły materiał, który zapewni nam prawdziwą wygodę. Sprawdzi się dla prawdziwych zmarzluchów, ponieważ flanela ma wspaniałe właściwości cieplne.

Kolejną opcją jest pościel z jerseyu. To zdecydowanie opcja dla tych, którym zależy na produkcie, który będzie im służył przez lata. Jersey jest elastyczny i bardzo wytrzymały, a do tego charakteryzuje się wspaniałymi zdolnościami izolacyjnymi.

Te osoby, które marzą o luksusowym wypoczynku, powinny zdecydować się na materiały takie jak kaszmir bądź makosatyna. Kaszmir to rodzaj tkaniny, jaką pozyskuje się z wełny. Cechuje się drobniejszym splotem, co czyni go bardziej puszystym i wytrzymalszym. Makosatyna to zaś tkanina wytwarzana z bawełny egipskiej, która jest niezwykle przyjemna w dotyku, a do tego trwalsza i odporna na zgniecenia.

Wypełnienie kołder na zimę 

Oprócz rodzajów pościeli, pod uwagę powinniśmy wziąć również wypełnienie, z którego wykonana jest nasza kołdra. Inny rodzaj sprawdzi się na lato, a inny na zimę, warto więc wcześniej dowiedzieć się, czym charakteryzuje się poszczególne wypełnienie. Jaka jest najlepsza kołdra na zimę?
Jednym z rozwiązań jest kołdra puchowa, która od dawna cieszy się popularnością. To naturalny produkt, który zapewni nam wspaniałą cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. Co najważniejsze, posiada też właściwości izolacyjne, dzięki czemu zagwarantuje nam komfort oraz ciepło. Z drugiej strony, kołdry puchowe to też sprężystość i lekkość – połączenie tych elementów czyni z nich warte rozważenia opcje.

Na pewno spotkaliśmy się również z kołdrą z wełny, która tak samo posiada wiele zalet. Wełna jednocześnie oferuje nam izolację ciepła oraz przewiewność, dzięki czemu nie przegrzejemy się nawet wtedy, gdy mocno włączymy ogrzewanie.

Równie popularną, choć bardziej przystępną możliwością jest kołdra z pierza. Składa się ona z piór ptasich oraz puchu. Podobnie jak pozostałe, da nam świetną cyrkulację powietrza i pozwoli naszej skórze oddychać, jednak jeśli chodzi o właściwości cieplne, czasem nie jest tak skuteczna, jak kołdra puchowa bądź wełniana. Z drugiej strony, kołdry z pierza wyróżniają się większą wagą – jeśli zatem ktoś preferuje kołdry obciążeniowe, kołdra z pierza też będzie dobrą opcją.

Posiadając produkty składające się z naturalnych, przyjemnych materiałów, z łatwością przetrwamy zimę. Zapewnią nam one potrzebne ciepło oraz komfort, który sprawi, że długie zimowe wieczory staną się czymś wyjątkowo miłym. Stawiając na bawełnę, len czy flanelę, możemy być pewni, że zmarznięcie nam nie grozi!

Przeczytaj także: