Sypialnia to miejsce, w którym każdy z nas może wypocząć i zrelaksować się. Z uwagi na to, powinniśmy zadbać nie tylko o jej urządzenie, ale także odpowiednio skomponowane łóżko. Sklepy internetowe oraz stacjonarne oferują wiele akcesoriów sypialnianych, w tym syntetycznych. Czy warto w nie zainwestować?

Poduszka syntetyczna – czy to dobry wybór?

Poduszka odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa szyjnego. W ten sposób nasze mięśnie mogą się zregenerować, a rano nie zmagamy się z dolegliwościami bólowymi, np. karku. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się między sobą wypełnieniem. Poduszki syntetyczne, czyli mające w swoim wnętrzu wypełnienie sylikonowe lub piankowe, gwarantują właściwości antyalergiczne. Przy zakupie poduszki należy uwzględnić:

  • wysokość,

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,

  • stopień twardości,

  • materiał poszewki.

Kołdra syntetyczna a antyalergiczna sypialnia

Syntetyczne akcesoria sypialniane - czym się wyróżniają?Kołdra odpowiada przede wszystkim za zapewnienie nam komfortu termicznego. Oznacza to, zapobiega przegrzewaniu się organizmu w gorące dni oraz wychładzaniu w zimne. Co więcej, przyjemnie otula nasze ciało, zwiększając wygodę wypoczynku. Podobnie jak w przypadku poduszki, kołdra syntetyczna zapewnia antyalergiczne środowisko wypoczynku. Ogranicza to reakcje alergiczne, tym samym nie zakłócając wypoczynku. Dzięki temu zwiększa się jego jakość i długość. Wybierając kołdrę, warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • rozmiar,

  • materiał poszewki,

  • gramatura.

Czy materac też może być syntetyczny?

Materac do spania to produkt, który został stworzony z bezpiecznych dla zdrowia materiałów syntetycznych, takich jak pianka. Można ją podzielić na kilka rodzajów, w tym wysokoelastyczna, termoelastyczna czy lateksowa. W zależności od producenta materace lateksowe mogą składać się w całości z lateksu syntetycznego lub w pewnych proporcjach z lateksem naturalnym. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki tego typu materiałom gwarantują antyalergiczne warunki do wypoczywania. Co więcej, wysokiej jakości materace do spania są w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, tym samym wspierając kręgosłup. A co uwzględnić przy jego wyborze? W dużej mierze powinniśmy postawić na osobiste potrzeby i preferencje odnośnie rozmiaru czy stopnia twardości.

Jakie są inne akcesoria sypialniane wpływające na komfort snu?

W łóżko nie można zapomnieć również o pościeli. Są to poszewki na poduszki i kołdrę, które powinny być odpowiednio dopasowane do ich rozmiaru. Uwzględniając wysokiej jakości materiały, mogą zapewnić przyjemne otulenie ciała, przez co zwiększają komfort snu. Do pościeli często zalicza się także prześcieradło 150×200, które umieszczamy na materacu. Ma ono za zadanie chronić je, jak i zapewniać na wygodę. Oprócz elementów wyposażenia łóżka, do akcesoriów sypialnianych wpływających na komfort snu zaliczyć można:

  • świece zapachowe – roztaczają relaksującą woń, a tym samym ułatwiają zasypianie,

  • zasłony – ograniczają ilość światła, tym samym nie zaburzając wydzielania melatoniny,

  • oświetlenie – w sypialni stawiamy na delikatne, ciepłe światło, które również nie zaburza wydzielanie melatoniny.

Rodzaj wypełnienia poduszki, kołdry czy materaca zależy od naszych preferencji. Jeśli zmagamy się z alergią, to warto postawić na produkty syntetyczne. Sprawdzą się również w sypialni dzieci, nastolatków czy seniorów.