Obecnie rozwój nowych technologii przebiega niezwykle dynamicznie. Korzystanie z innowacyjnych rozwiązań pojawiających się na rynku znacznie podnosi wygodę i komfort podczas codziennego funkcjonowania. Dziś można m.in. usprawnić wykonywanie domowych obowiązków dzięki stosowaniu nowinek technologicznych podczas sprzątania czy gotowania. Jak to zrobić? Jakie rozwiązania warto wprowadzić do swojego domu?

Rewolucja technologiczna, a codzienne obowiązki

Nowoczesne rozwiązania technologiczne dążą do tego, aby stworzyć sprawne i funkcjonalne urządzenia, które wyręczą ludzi w wykonywaniu nudnych, brudnych i niebezpiecznych prac. Od stosunkowo długiego czasu proste roboty są użytkowane w celach przemysłowych, a także usługowych. Biletomaty czy kasy samoobsługowe to jedne z najpopularniejszych technologii tego typu wykorzystywanych na szeroką skalę. Jednak od kilku lat prężnie kształtuje się trend wprowadzania ich również do domów.

Nowe urządzenia są niezwykle praktyczne. Zmniejszają deficyt wolnego czasu i pozwalają ludziom na wykorzystywanie coraz większej części doby na własne przyjemności. Choć trudno wskazać jednoznaczne dane dotyczące popularności zautomatyzowanych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego, można zaryzykować, że chociażby ilość automatycznych odkurzaczy czy robotów kuchennych staje się coraz większa, a same urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technologicznie.

Nowoczesne akcesoria kuchenne – czy warto z nich korzystać?

Nowinki technologiczne - jak z nich korzystać podczas domowych obowiązków?Obecnie największą popularnością cieszą się roboty kuchenne, które są wielofunkcyjne i proste w użyciu. Z ich pomocą nawet osoby niemające talentu kulinarnego są w stanie szybko i sprawnie przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Brak konieczności ręcznego krojenia warzyw czy ugniatania ciasta to usprawnienia kuchennej pracy, których wartość jest praktycznie nieoceniona!

Jednak roboty kuchenne to dopiero początek! Z biegiem lat coraz więcej urządzeń AGD podlega unowocześnianiu. Doskonałym przykładem jest chociażby możliwość połączenia lodówki ze smartfonem. Dzięki temu rozwiązaniu podczas zakupów w markecie, można skontaktować się z domową lodówką i poznać stan jej zawartości. Choć obecnie tego typu rozwiązania są drogie i mało osób może sobie na nie pozwolić, z biegiem czasu z pewnością wejdą one do powszechnego użytku. To samo dotyczy również kuchenek i piekarników! Kuchenka z dotykowym panelem pozwalającym odnalezienie przepisu czy możliwość sterowania piekarnikiem za pomocą smartfona to innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zostaną docenione przez każdego miłośnika gotowania.

Jak sprzątać w XXI wieku?

Większość urządzeń AGD ma na celu ułatwienie utrzymania w domu porządku. Producenci inwestują coraz większe sumy w inwestycje na tej płaszczyźnie, a pralki, suszarki i odkurzacze z miesiąca na miesiąc otrzymują więcej nowoczesnych funkcji. Czym charakteryzują się domowe sprzęty na miarę XXI wieku?

  • Pralka – współczesne pralki posiadają wiele programów dopasowanych do różnych tkanin. Niektóre z nich można też kontrolować za pomocą aplikacji w smartfonie co znacznie ułatwia planowanie domowych obowiązków.
  • Suszarka – nowoczesne suszarki nie tylko suszą wypraną odzież, ale również odświeżają krótko noszone elementy garderoby!
  • Odkurzacz – nowoczesne odkurzacze to przede wszystkim inteligentne roboty, które same poruszają się po mieszkaniu. Odróżniają one kuchnię od salonu, a także są w stanie radzić sobie ze stopniami i progami. Alternatywą są nowoczesne odkurzacze pionowe, z których można wygodnie korzystać bez konieczności zwijania i rozwijania przewodu elektrycznego. Dzięki takim odkurzaczom można m.in. komfortowo prać dywany i odkurzać materace i inne artykuły sypialniane – m.in. te dostępne pod linkiem https://sleepinghouse.pl/158-materace-90×190-cm.
  • Mycie podłogi – odkurzacze bezobsługowe są dostępne w sklepach już od kilku lat. Jednak stosunkowo niedawno pojawiły się te, które posiadają również funkcję mycia podłóg.
  • Czyszczenie okien – czy istnieje ktoś kto lubi myć w domu okna? Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej uciążliwych obowiązków. Dziś jednak dostępne są specjalne myjki, które pozwalają niezwykle szybko umyć szyby bez pozostawiania zacieków.
  • Sprzątanie parą – oczyszczacze parowe doskonale sprawdzają się w łazience, toalecie i kuchni. Są to miejsca, w których szybko powstają zabrudzenia, a utrzymanie higieny jest dość trudne. Dzięki nim można sprzątać skutecznie i szybko bez użycia ogromnej ilości detergentów. Jest to szczególnie korzystne dla alergików, gdyż przy zastosowaniu tej metody sprzątania można pozbyć się szybko aż 99% drobnoustrojów.

Smart house – jakie są prognozy na przyszłość?

Analizując nowinki technologiczne pojawiające się w polskich domach, nie można pominąć globalnego trendu Smart House. Wiąże się on z instalowaniem w domach inteligentnych systemów oświetlenia, ogrzewania, ochrony, a także wspomnianych powyżej sprzętów AGD. Elementami inteligentnego domu można sterować za pomocą interfejsu umieszczonego w aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Choć oczywiście wybudowanie takiego inteligentnego domu wiąże się z dużymi kosztami, obecnie jest to trend, który traktuje się raczej jako perspektywę na przyszłość niż chwilową modę. Zdarzają się już nawet deweloperzy, którzy inwestują w zintegrowane technologie smart house, aby sprzedawać wybudowane nieruchomości po wyższych cenach.

Dzięki rozwojowi technologii wygląd domów i mieszkań stopniowo się zmienia. Nowoczesne rozwiązania usprawniające wykonywanie obowiązków domowych sprawiają również, że z roku na rok zmienia się społeczny model codziennej rutyny. Inteligentne domowe sprzęty są w stanie zapewnić domownikom więcej czasu wolnego i zdjąć z nich odpowiedzialność za pewne nudne i uciążliwe czynności.

Przeczytaj też:

  1. Materac z kokosem, czyli jaki?
  2. Fazy snu, czyli jak funkcjonuje mózg podczas odpoczynku?
  3. Wady i zalety popołudniowej drzemki