Infekcje górnych dróg oddechowych mogą dotknąć każdego – niezależnie od płci czy wieku. Szacuje się, że najczęściej zmagają się z nimi dzieci, jednak może dotyczyć również dorosłych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. A jakie są najczęstsze choroby górnych dróg oddechowych?

Co wchodzi w skład górnych dróg oddechowych?

Podstawową funkcją układu oddechowego jest sprawne pobieranie oraz transportowanie gazów oddechowych, czyli tlenu i dwutlenku węgla. Uczestniczą w tym górne i dolne drogi oddechowe oraz właściwy narząd wymiany gazowej, którymi są płuca. Uznaje się, że do górnych dróg oddechowych zalicza się jama nosowa i gardło, a do dolnych – krtań, tchawica oraz oskrzela. Wielu z nas tak naprawdę nie zdaje sobie sprawę z tego, że wprowadzane do organizmu powietrze musi zostać najpierw:

 • oczyszczone – w drogach oddechowych znajduje się nabłonek zaopatrzony w rzęski i gruczoły śluzowe, dzięki czemu możliwe jest zbieranie zanieczyszczeń i ich usuwanie,
 • nawilżone – odpowiada za to woda zawarta w śluzie, która parując, nawilża powietrze, przez co ułatwione jest przenikanie tlenu do krwi w końcowym odcinku dróg oddechowych,
 • ogrzane – wnętrze nosa oraz drogi oddechowe są dobrze ukrwione, a przepływająca tam krew oddaje ciepło powietrzu i ogrzewa je.

Górne drogi oddechowe to miejsce kontaktu z zimnym i zanieczyszczonym powietrzem, które stopniowo zostaje oczyszczone, nawilżone, a także ogrzane. Oznacza to, że możemy mieć często do czynienia z różnymi infekcjami. A jakimi?

Jakie są najczęstsze choroby górnych dróg oddechowych?

Szacuje się, że główną przyczyną chorób górnych dróg oddechowych jest infekcja wirusowa. Jednak nie można wykluczać tutaj rzadkiego udział także bakterii czy grzybów. Do samego zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośrednio kontakt z osobą chorą. A jakie są najczęstsze choroby górnych dróg oddechowych?

Najczęstsze choroby górnych dróg oddechowychZapalenie zatok

Za najczęstszą przyczynę zapalenia zatok uznaje się wirusy, np. rynowirusy czy adenowirusy. Jednak nie wyklucza się także udziału bakterii czy grzybów na skutek nadkażenia w trakcie infekcji wirusowej. Za charakterystyczny objaw uznaje się katar oraz pojawienie się żółtej lub zielonkawej wydzieliny z nosa. Może ona również spływać po tylnej ścianie gardła. Może pojawić się także ból głowy, osłabienie, kaszel oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Zapalenie gardła

Za zapalenie gardła uznaje się obecność stanu zapalnego zlokalizowanego w obrębie błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła. Za najczęstsze przyczyny uznaje się bakterie oraz wirusy. Objawia się m.in. poprzez zaczerwienienie i obrzęk migdałków, wysoką gorączkę, ostry ból gardła czy trudności w przełykaniu.

Zapalenie migdałków podniebiennych

Tutaj mamy do czynienia ze stanem zapalnym błony śluzowej gardła, która przebiega z zajęciem tkanki limfatycznej gardła, czyli migdałków podniebiennych. Najczęstszym źródłem są tutaj wirusy, w tym rynowirusy, adenowirusy czy koronawirusy. Głównym objawem jest tu utrudniający przełykanie ból gardła. Oprócz tego pojawia się osłabienie organizmu, gorączka, dreszcze i bóle głowy.

Nieżyt nosa

Potocznie określa się je jako katar i jest to stan zapalny błony śluzowej nosa, który może mieć różne podłoże powstania. Najczęściej wyróżnia się infekcyjny nieżyt nosa i towarzyszy on różnym schorzeniom. Oprócz tego jest to główny objaw alergii np. na pyłki, kurz czy sierść zwierząt.

Angina

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Charakteryzuje się dużym stopniem zakaźności oraz do jej wystąpienia przyczyniają się zarówno wirusy, jak i bakterie, w tym paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, a dokładnie gatunek Streptococcus pyogenes. Objawia się m.in. poprzez silny ból gardła czy też wysoką temperaturę.

Przeziębienie i grypa, a schorzenia górnych dróg oddechowych

Przeziębienie i grypa to dwie powszechne infekcje górnych dróg oddechowych, które są wywoływane przez różne wirusy. Jednak, czym się różnią? W przypadku przeziębienia mamy do czynienia z łagodną i samoistnie ustępująca w ciągu kilku dni chorobą, która nie wymaga od nas znaczącej zmiany trybu życia. Osoba chora oczywiście zmaga się z bólem gardła, katarem lub zatkanym nosem, a także kichaniem. Często mówi się o kaszlu suchym, który ma tendencje do przekształcenia w mokry. Najczęściej rozwija się w ciągu kilku dni. Warto zaznaczyć, że przeziębienie to nie to samo co grypa. Jeśli chodzi o różnice, to w przypadku grypy:

 • mamy do czynienia z nagłym początkiem choroby oraz temperaturą ciała sięgającą zwykle powyżej 38 stopni Celsjusza,
 • często występującymi dolegliwościami stawowo-mięśniowymi,
 • pojawia się ból głowy, suchy kaszel mało nasilony katar i ucisk w klatce piersiowej,
 • organizm jest bardzo osłabiony, przez co wykonywanie codziennych czynności może być utrudnione,
 • mogą pojawić się powikłania po chorobie, taki jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.

W obu przypadkach należy zadbać o siebie, przyjmować odpowiednie leki oraz dużo wypoczywać, w tym celu zaleca się spokojny wypoczynek w komfortowych warunkach. Zapewnia je materac www.sennamaterace.pl/110-materace-140×200, który musi być odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Leczenie chorób górnych dróg oddechowych jest niezwykle ważne, gdyż może dojść do nieprzyjemnych w skutkach powikłań. Zalicza się do nich stany zapalne krtani, uszu czy zatok. Warto również zaznaczyć, że powikłaniom sprzyjają inne przewlekłe schorzenia, takie jak astma czy cukrzyca.

Przeczytaj także:

 1. Problemy z zaśnięciem u dziecka – jak sobie poradzić?
 2. Poduszki – jakie wypełnienie jest najlepsze?
 3. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?