Jazda konna to sport stwarzający okazję do przebywania na świeżym powietrzu w towarzystwie przepięknych i wrażliwych zwierząt. Zarówno spokojne przejażdżki, jak i treningi sportowe, mogą być źródłem olbrzymiej satysfakcji. Dla kogo jeździectwo będzie idealną formą aktywnej rekreacji?

Jak zacząć przygodę z jazdą konną?

Zarówno dorośli, jak dzieci, powinni swoją przygodę z jeździectwem zaczynać w szkółkach jeździeckich. A dlaczego? Wynika to z tego, że posiadanie własnego konia jest dużym obciążeniem finansowym, a dodatkowo wiąże się ze olbrzymią odpowiedzialnością. Dzięki coraz większej ilości stajni w naszym kraju, jeździectwo rekreacyjne staje się szerzej dostępne. Konie wykorzystywane w szkółkach są dobrze przystosowane do pracy z początkującymi adeptami.

A w co trzeba się wyposażyć przed pierwszą lekcją jazdy? Przede wszystkim – dobry kask. To on ma największy wpływ na bezpieczeństwo podczas przebywania w towarzystwie konia. Warto pamiętać o tym, żeby wybrać egzemplarz posiadający wszystkie wymagane atesty. Poza tym, obowiązkowym elementem wyposażenia każdego jeźdźca są dobre i wygodne bryczesy – przylegające spodnie, najlepiej z silikonowym lejem zwiększającym przyczepność do siodła. Potrzebne są też oficerki lub sztyblety w komplecie z czapsami. Cały osprzęt niezbędny dla konia, udostępniany jest w szkółce jeździeckiej – dopasowany do konkretnego wierzchowca.

Jazda konna, a kręgosłup

Jazda konna jako ciekawa forma aktywnej rekreacjiWiele osób kojarzy jeździectwo ze sportem, który negatywnie wpływa na zdrowie kręgosłupa. Jest w tym ziarno prawdy. Jeźdźcy profesjonalni, którzy startują w zawodach i jeżdżą codziennie na kilku koniach, są narażeni na wady postawy i dyskopatie. Jednak mogą tego uniknąć poprzez wzmacnianie mięśni głębokich np. podczas pływania. Najbardziej narażeni na kłopoty są jeźdźcy trenujący skoki przez przeszkody i WKKW. Te dwie dyscypliny w największym stopniu obciążają plecy. Problemy mogą pojawiać się również w zakresie funkcjonowania kolan i kostek. W celu odciążenia tych newralgicznych punktów można jednak zainwestować w wygodne, amortyzujące strzemiona.

Z kolei jazda rekreacyjna nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem pojawienia się bólu kręgosłupa. Mimo tego każda osoba, która jeździ konno, powinna wyposażyć swoją sypialnię w wygodny materac – np. Hilding Gejzer. Dzięki temu mięśnie będą w stanie się w pełni rozluźnić. Dopiero wówczas będzie możliwe należyte wzmocnienie poszczególnych tkanek, przy jednoczesnym uniknięciu powstawania nadmiernych napięć.

Jak wybrać idealną stajnię?

Aby móc się w pełni cieszyć z czasu spędzonego w towarzystwie koni, warto przywiązać dużą wagę do wyboru dobrej stajni. Jakie czynniki wpływają na to, czy dane miejsce jest godne polecenia?

  • Dobrze utrzymana infrastruktura – aby przebywanie w stajni było przyjemne, wszystkie budynki powinny być zadbane i dobrze utrzymane. Duży plus stanowi możliwość korzystania ze stanowisk do czyszczenia czy wewnętrznych myjek z ciepłą wodą.
  • Hala – jej znaczenie jest praktycznie nieocenione jesienią i zimą. W stajniach posiadających dużą halę możliwe jest trenowanie przez 365 dni w roku.
  • Oświetlenie – dobre światło na placu i hali to podstawa! Przez dużą część roku większość osób jest w stanie jeździć konno wieczorem – po szkole i pracy. Wówczas brak światła uniemożliwia treningi.
  • Dostęp do siana i wody – w dobrej stajni konie powinny mieć przez całą dobę dostęp do siana i wody. Są one niezbędne dla utrzymania zwierząt w zdrowiu. Bez nich niemożliwe jest zaspokojenie podstawowych końskich potrzeb.
  • Opieka weterynaryjna – zwierzęta powinny systematycznie być poddawane kontrolnym badaniom. Obecnie powszechną praktyką jest też korzystanie z usług fizjoterapeutycznych.
  • Wykwalifikowana kadra instruktorska – instruktorzy pracujący w dobrej stajni powinni posiadać oficjalne uprawnienia wydane przez Polski Związek Jeździecki.
  • Czystość – higiena jest ważna w stajniach, na padoku, w przestrzeni sanitarnej, paszarni, a także na placu i hali.
  • Podłoże – aby treningi były bezpieczne, podłoże na hali i placu powinno być dobrej jakości. Coraz popularniejszym standardem staje się obecnie piasek kwarcowy z włókniną.

Jazda konna – sport, czy rekreacja?

Jazda konna może być źródłem przyjemności praktycznie pod każdą postacią. Najpowszechniej dostępna jest w formie rekreacyjnej. Nie wymaga wówczas nadmiernie dużych nakładów finansowych, ani czasowych. Zarówno długie wyprawy do lasu, jak i standardowe jazdy na placu to czas sprzyjający wypoczynkowi. Relaks na łonie natury pozwala z łatwością odciąć się od trudów dnia codziennego. Dużym atutem jeździectwa w formie rekreacyjnej jest to, że jest sportem odpowiednim dla osób praktycznie w każdym wieku.

Jednak również sportowa odsłona jeździectwa charakteryzuje się pewnymi niezwykłymi właściwościami, które dla wielu osób są bardzo kuszące. Przede wszystkim, z reguły starty w zawodach wiążą się z posiadaniem własnego konia. Wówczas możliwe jest nawiązanie głębszej więzi ze zwierzęciem, a odrobina sportowej rywalizacji sprawia, że treningi przenoszą się na zdecydowanie wyższy poziom. Warto jednak mieć świadomość tego, że sportowe jeździectwo generuje spore koszty. Są one nie tylko związane z samym utrzymaniem konia, ale również z dbanie o zdrowie jeźdźca! Przydatne okazują się masaże, dodatkowe treningi – np. pod postacią wizyt na siłowni czy basenie, a konieczne często staje się zainwestowanie w wygodne akcesoria sypialniane – np. od marki http://www.hilding.pl/, które pomogą w zapobieganiu ewentualnym kontuzjom i dolegliwościom bólowym.

Jazda konna to wyjątkowa aktywność. Wiąże się z możliwością spędzania dużych ilości czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie zwierząt. Aby móc w pełni cieszyć się przebywaniem wśród koni warto wybrać dyscyplinę dopasowaną do swoich preferencji i znaleźć renomowany ośrodek jeździecki dbający o dobro zwierząt.