Urządzając dom, wielu z nas zwraca uwagę na dodatki. Nic dziwnego – to właśnie one są w stanie stworzyć unikalną atmosferę w danym pomieszczeniu, a także podkreślają jego charakter. Mają one wiele różnych funkcji – mniej lub bardziej praktycznych. A czym się kierować wybierając dodatki do salonu oraz czy koc o średnich wymiarach będzie dobrym rozwiązaniem?

Dodatki do salonu – czym się kierować? 

Uznaje się, że dodatki, inaczej dekoracje to jedne z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. W ciągu roku możemy je zmieniać nawet kilka razy, przez co pomieszczenie wydaje się gotowe na każdą okazję. W przypadku salonu mają one o tyle istotne znaczenie, że to właśnie tutaj spędzamy czas z rodziną oraz przyjmujemy gości. Zatem, do ciekawszych dodatków do salonu można zaliczyć:

 • abstrakcyjne obrazy i rysunki,
 • pamiątki rodzinne,
 • własnoręcznie wykonane fotografie,
 • wyroby z gliny – w tym ceramika, wazony lub unikalne figurki,
 • ścierce zapachowy – mniej lub bardziej dekoracyjne,
 • rośliny – większe lub mniejsze,
 • oświetlenie w formie unikalnych lamp lub żyrandoli,
 • dywany, poduszki dekoracyjne i inne tekstylia.

Koc jako uniwersalny dodatek do salonu 

Wśród tekstyliów wyróżnia się wiele elementów, które mogą na co dzień cieszyć nasze oczy. Jednym z bardziej unikalnych jest koc, który pełni wiele funkcji! Może on m.in.:

 • ogrzewać użytkownika w chłodne wieczory,
 • być narzutą na sofę lub fotel, chroniąc je przed zabrudzeniami,
 • stanowić unikalną ozdobę, która podkreśla charakter wnętrza.

Wiele osób nie widzi potencjału, jaki skrywa w sobie ten mały element. Koc 160×200 z pewnością przyjemnie otuli nasze ciało, a zarazem idealnie sprawdzi się na sofie o tych wymiarach. Jednak tutaj zaczyna pojawiać się pytanie – jak wygląda wybór odpowiedniego modelu oraz czym się kierować?

Jak wybrać dobry koc? 

Wbrew pozorom, wybór koca jest trudny – nie wystarczy tylko wejść do sklepu stacjonarnego lub odwiedzić stronę internetową danej firmy. Wszystko z uwagi na fakt, iż w dzisiejszych czasach ilość różnorodnych modeli kocy jest spory, a wszystko to z uwagi na znaczne różnice zarówno w jakości, jak i własnościach danych produktów. Zatem, na co powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę? Istnieją cztery aspekty, które odnoszą się do:

 • Czy koc 160x200 będzie dobrym wyborem?materiału – to właśnie on odpowiada za wiele cech koca, a na rynku wyróżnia się m.in. koce bawełniane, wełniane czy polarowe,
 • gramatury – jest to ilość materiału zużyta na metr kwadratowy, która jednoznacznie określa to, czy koc zapewnia dużo ciepła; modele o wysokiej gramaturze są grubsze, cięższe i cieplejsze, natomiast te o niższej gramaturze – cieńsze, lżejsze i mniej ciepłe,
 • rozmiaru – uwzględnia się tutaj długość i szerokość, które odnoszą się jednoznacznie do funkcji, jaką ma pełnić koc,
 • fasonu – każdy koc ma inny kolor, wzory czy różni się sposobem wykończenia.

Nie zapominamy również, że wysokiej jakości koc jest rozciągłość, ma silne szwy oraz wyróżnia się naturalnym sposobem barwienia.

Czy koc nadaje się do sypialni? 

Koc to nie tylko elementy wyposażenia salonu! Jak się okazuje, równie dobrze sprawdzą się w sypialni. Mogą tam pełnić funkcję narzuty, dodatkowego źródła ciepła w czasie relaksu lub snu. Można umieścić je zarówno w pod prześcieradłem, jak i kołdrą, w celu zagwarantowania sobie dodatkowego komfortu termicznego. W ten sposób wpływają na zdrowy sen w chłodne wieczory, poprawiając jego jakość i długość, a także ułatwiając zasypianie. Musimy jednak pamiętać o tym, że najważniejszą rolę w komfortowym wypoczynku odgrywa odpowiednio skomponowane łóżko. Obejmuje ono kilka ważnych elementów, w tym:

 • poduszkę, która odpowiada za wsparcie kręgosłupa szyjnego, barków i głowy,
 • kołdry, która przyjemnie otula oraz gwarantuje komfort termiczny,
 • pościeli i prześcieradła, które pozwalają na zachowanie higienicznych warunków do wypoczynku.

Jednak najważniejszym elementem jego wyposażenia jest materac do spania. Produkt ten odpowiada za zdrowy sen, gdyż jest w stanie zagwarantować najlepsze wsparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i całej sylwetki użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż wyróżnia się unikalną budową oraz właściwościami, dzięki czemu jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała.

W niemalże każdym domu znajdziemy większy bądź mniejszy koc, w który naprawdę warto zainwestować. Idealnie sprawdza się przez cały rok oraz w wyjątkowy sposób podkreśla aranżację wnętrza. Pamiętajmy jednak, aby uwzględnić kilka najważniejszych czynników, zanim postawimy na dany model.

Przeczytaj także: