Niektóre dzieci od początku są głośne i przebojowe, inne za to mają większą trudność z wyrażaniem swojego zdania czy emocji. Choć nieśmiałość nie jest niczym negatywnym, w niektórych przypadkach może znacząco utrudnić działanie. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasze dziecko jest raczej nieśmiałe, spróbujmy go aktywizować i zadbać o jego pewność siebie!

Nieśmiałość – na czym właściwie polega?

Każdy z nas choć raz doświadczył nieśmiałości. Mogła towarzyszyć nam, gdy mieliśmy jakieś ważne wystąpienie albo po raz pierwszy spotkaliśmy się z nową grupą osób. Należy jednak mieć na uwadze, że w takich sytuacjach nieśmiałość jest krótkotrwała. Dotyczy jedynie nowych lub trudnych doświadczeń. Kiedy jednak już się do nich przyzwyczaimy, uczucie nieśmiałości znika. Nie zawsze tak jest – osoby nieśmiałe są takie cały czas, co znacząco oddziałuje na ich sposób funkcjonowania. Główną rzeczą, która wiąże się z byciem nieśmiałym, jest lęk przed społecznymi sytuacjami. Wizja porozmawiania z kimś lub wygłoszenia na głos swojej opinii w grupie wydaje nam się okropnym wyzwaniem. Z tego względu często się dystansujemy, nie chcąc dopuścić do stresującego wydarzenia. U dzieci to może objawiać się wycofaniem i trudnością z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Nieśmiałość wiąże się z odczuwaniem wielu nieprzyjemnych emocji, takich jak wstyd, lęk, strach, smutek czy też onieśmielenie.

Co wpływa na to, że dziecko jest nieśmiałe?

Jak poradzić sobie z nieśmiałością u dziecka?Nieśmiałość często ma swoją przyczynę. Okazuje się, że wpływ na jej pojawienie się może mieć typ osobowości i indywidualny temperament. Osoby, które są bardziej emocjonalne, mają większe skłonności do tego, aby być też nieśmiałym. Wiąże się to z głębokim przeżywaniem przez nich różnych doświadczeń. Ogromne znaczenie posiada również sytuacja rodzinna. Jeśli dziecko żyje w domu, w którym nie czuje się bezpiecznie i nie jest zaopiekowane przez swoich rodziców, szanse na to, że będzie bardziej wycofane, są bardzo duże. Z drugiej strony, nadmierna opiekuńczość i troskliwość też nie jest dobra – wtedy dziecko może po prostu bać się robić cokolwiek samemu, co przyczynia się do wytworzenia postaw lękowych. Dużą rolę odgrywają również komunikaty, które dziecko słyszy z ust najbliższych – jeśli ciągle jest to krytyka i negatywne przytyki, maluch będzie bał się odważnie działać lub wyrażać swoją opinię. Warto wiedzieć, że w części za nieśmiałość mogą odpowiadać również uwarunkowania genetyczne. Najczęściej jednak na bycie nieśmiałym składa się kilka różnych czynników.

Jak objawia się nieśmiałość?

W zależności od osoby, nieśmiałość wcale nie musi być widoczna gołym okiem. Często bowiem wyróżnia się konkretnymi przeżyciami wewnętrznymi, które warunkują ten stan. Mowa tu przede wszystkim o negatywnym myśleniu, a także postrzeganiu siebie w negatywny sposób. Osoby nieśmiałe nie dostrzegają swojej wartości, a do tego utwierdzają się w tym krzywdzącym podejściu przez spiralę nieprzyjemnych myśli. Oprócz tego może wystąpić obniżona samoocena, a nawet poczucie wstydu. Przez to nieśmiałe dzieci mogą mieć trudność z prowadzeniem rozmów czy zwróceniem na siebie uwagi innych.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Wiedząc, z czym wiąże się nieśmiałość, na pewno będzie zależało nam na tym, aby pomóc naszemu dziecku sobie z nią poradzić. Na dłuższą metą może bowiem przynieść więcej szkody, niż pożytku. Pierwszą rzeczą, której należy się przyjrzeć, jest sposób mówienia do dziecka. Trzeba niewątpliwie zrezygnować z niepotrzebnej krytyki i agresji, która mogłaby wystraszyć malucha. Ważne jest to, aby zwracać się do niego w sposób spokojny, opanowany. Zamiast wytykać błędy i ciągle zwracać mu uwagę, wzmacniajmy go pozytywnie i doceniajmy, kiedy coś mu się uda. Nie szczędźmy pochwał. Zachęcajmy do różnych aktywności, na przykład plastycznych lub sportowych i pokażmy, że nawet jeśli popełni błąd, to nic złego się nie stanie. Pozwalajmy mu też na własne zdanie. Będzie to szczególnie istotne podczas zadawania pytań. Nie narzucajmy z góry naszej woli, a pozwólmy dziecku samemu odpowiedzieć. Jeśli maluch będzie mieć odmienną opinię, wówczas powinniśmy to zaakceptować. Dajmy mu przestrzeń na swobodne wyrażanie siebie. Starajmy się nie być zbytnio opiekuńczy – niech dziecko będzie mieć okazję do tego, aby samemu coś odkryć.

Ważne jest też to, jak postępujemy z dzieckiem w towarzystwie innych. Jeśli przebywamy na przykład w środku transportu, nie wahajmy się przed rozmową z nim. Sami też rozmawiajmy z innymi i miejmy różne interakcje – maluch może się sporo nauczyć, obserwując nas. Gdy wiemy, że dziecko czeka jakieś ważne wydarzenie, poinformujmy go o tym i starajmy się jakoś przygotować do tego. To zaoszczędzi sporo niepotrzebnego stresu. Możemy wyjść z inicjatywą i zaprosić do siebie inne dzieci z klasy, aby nasz maluch miał okazję przebywać z rówieśnikami w komfortowej dla niego przestrzeni.

Bezpieczna przestrzeń dla dziecka

Okazuje się, że nieśmiałe dzieci intensywniej odczuwają bodźce. Bardziej też przeżywają różne sytuacje i doświadczenia – na przykład wizja wyjścia gdzieś czy zaprezentowania czegoś wzbudza w nich silny niepokój i lęk. Nie ma wątpliwości, że odczuwanie tego na dłuższą metę nie będzie korzystne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby maluch miał miejsce, w którym będzie mógł odreagować i pozbyć się tych negatywnych odczuć. Taką przestrzenią powinna być dla niego jego sypialnia. Dziecko musi czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo – to w końcu jego własny, osobisty punkt. W tym miejscu nie będzie musiał się niczym przejmować. Jeśli postaramy się, aby dziecięca sypialnia była przytulna i komfortowa, sprawimy, że maluchowi będzie się tam przyjemnie spędzało czas. To wpłynie również na to, że dziecko będzie mogło się lepiej zrelaksować i odprężyć. Poczucie bezpieczeństwa i wygody oddziałuje pozytywnie na jakość jego wypoczynku – w przestrzeni, w której czuje się swobodnie, znacznie łatwiej będzie mu rozluźnić się i zasnąć. Sen, jak wiemy, jest kluczowy w prawidłowym rozwoju. Dlatego warto zainwestować w solidny, jakościowy materac dla dzieci, który zapewni wysoki poziom komfortu. Modele dla najmłodszych i nie tylko odnajdziemy w sklepie stacjonarnym Rybnik.

Dzieci, które są zbyt nieśmiałe, mogą mieć kłopot z wyrażaniem swojego zdania czy nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Warto zatem podjąć kroki, które pomogą maluchowi się ośmielić i robić rzeczy, które wcześniej wydawały mu się za trudne. Nie ma wątpliwości, że wpłynie to pozytywnie na jego poczucie pewności siebie, dzięki któremu z czasem może poradzić sobie z nieśmiałością!