Coraz ładniejsza pogoda i wyższe temperatury na zewnątrz zachęcają wielu ludzi do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jednak nie zawsze w biegu codziennych obowiązków możemy pozwolić sobie na długie spacery w pobliskim parku. Dlatego też z pomocą przychodzą balkony! Jeśli jesteś szczęśliwym jego posiadaczem, to uwierz nam, że wystarczy dobrze go zaaranżować i stworzysz doskonałą przestrzeń do spędzania czasu bliżej natury. Jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu!

Co można robić na balkonie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakimi szczęściarzami się, ponieważ posiadają w swoim mieszkaniu balkon. Ta w większości przypadków niewielka przestrzeń może umożliwić spędzanie czasu na naprawdę różnorodne sposoby. Co można robić na balkonie?

 • Relaks i odpoczynek – balkon może być oczywiście doskonałym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Wystarczy postawić na jego przestrzeni wygodne krzesła, obok umiejscowić stolik, na którym będzie można postawić ulubiony napój oraz położyć gazetę i gotowe!
 • Spożywanie posiłków – jeśli masz wystarczająco miejsca na swoim balkonie, to może on służyć za miejsce spożywania posiłków. Ustaw na balkonie mniejszy lub większy, w zależności od możliwości, stolik oraz krzesła i ciesz się kameralną przestrzenią do jedzenia na zewnątrz!
 • Ogrodnictwo – Twój balkon może być także mini ogrodem, gdzie będziesz hodować zioła, kwiaty, warzywa czy owoce!
 • Artystyczne hobby – na balkonie możesz także poświęcać swój czas na kreatywne aktywności, takie jak malowanie, rysowanie czy dzierganie.
 • Czytanie i pisanie – jeśli od kilku lat marzysz o cichym zakątku do czytania książek lub pisania książki, to balkon może być właśnie tym idealnym miejscem. Wyposaż go w wygodny fotel lub krzesło, mały stolik oraz odpowiednie oświetlenie, aby stworzyć mały prywatny azyl literacki.
 • Aktywność fizyczna – balkon może również służyć Ci jako przestrzeń do oddawania się zajęciom fizycznym, takim jak joga czy rozciąganie.

Balkon idealny - jak go stworzyć?To oczywiście tylko kilka naszych pomysłów na wykorzystanie balkonowej przestrzeni. Ostatecznie, to od Ciebie przede wszystkim zależy, jak chcesz zagospodarować to dodatkowe miejsce w swoim mieszkaniu.

Jak stworzyć idealną przestrzeń na balkonie?

Jeśli chcesz stworzyć idealną przestrzeń na balkonie, która będzie odpowiadać Ci pod każdym względem, to zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które mogą Ci w tym pomóc!

 • Planowanie przestrzeni – pierwszym i bardzo ważnym punktem jest samo planowanie przestrzeni. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań na balkonie, musisz obowiązkowo zastanowić się, jak chciałbyś wykorzystać swoją balkonową przestrzeń. Czy ma to być miejsce do jedzenia śniadań i picia kawy? A może chcesz na balkonie czytać książki i hodować świeże zioła? Określenie konkretnego celu pozwoli Ci łatwiej zdecydować o innych równie ważnych elementach.
 • Wybór mebli – kiedy już zdecydowałeś, co chcesz robić na swoim balkonie, to przyszedł czas na wybór mebli. To będzie oczywiście zależne od wielkości samej przestrzeni balkonowej. Wybierz mały stolik i dwa składane krzesła balkonowe, jeśli chcesz właśnie w tym miejscu jeść śniadania i pić kawę w cieplejsze dni. Zainwestuj w wygodny fotel, jeżeli zdecydowałeś się na czytanie książek na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz hodować różne rośliny na swoim balkonie, to koniecznie zaopatrz się w specjalne półki z donicami, które Ci to umożliwią. Jesteś szczęśliwym posiadaczem naprawdę dużego balkonu? Możesz więc połączyć kilka tych stref na jednej przestrzeni, a dodatkowo stworzyć miejsce odpoczynku i spotykania się z najbliższymi poprzez zakup kanapy czy nawet narożnika ogrodowego.
 • Oświetlenie – nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które może być naprawdę różne. Dobrym wyborem będą lampki dekoracyjne oraz małe latarenki, które możesz przymocować do barierki. To doda tej małej przestrzeni przytulności i co najważniejsze pozwoli korzystać z balkonu także wieczorami, kiedy będzie już ciemno.
 • Zieleń – jeśli lubisz roślinność i zieleń w swoim otoczeniu, to koniecznie zadbaj także o ten szczegół na swoim balkonie. Jeśli planujesz na nim hodować różne zioła czy inne rośliny, to nie musisz się martwić o dodatkowe kwiaty. Twój balkon będzie miał inną funkcję? Możesz w takim razie kupić kilka roślinek i umieścić je w specjalnych doniczkach balkonowych oraz na parapecie. To stworzy dużo przytulniejszą i przyjemniejszą przestrzeń.
 • Dekoracje i dodatki – koniecznie według własnego gustu wybierz ładne dodatki, które dodadzą Twojemu balkonowi charakteru. Możesz kupić poduszki dekoracyjne, koce oraz podkładki na stół.
 • Praktyczne rozwiązania – nie zapomnij o tym, że Twój balkon może być małym magazynem, gdzie w specjalnej szafce schowasz różne drobiazgi oraz miejsce, gdzie możesz suszyć mokre pranie. Koniecznie znajdź takie praktyczne rozwiązania!

Tworzenie idealnej przestrzeni na balkonie może być w niektórych momentach trudne i czasochłonne, ale uwierz nam, że kiedy już będziesz mógł usiąść na wygodnym fotelu czy krześle i w spokoju poczytać książkę lub zjeść śniadanie, to wszystkie złe momenty zostaną wynagrodzone!

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak stworzyć idealny balkon oraz co tak naprawdę możesz na nim robić. Wszystko zależy oczywiście od Twoich osobistych preferencji i gustu. Pamiętaj, że wygoda jest bardzo ważna, dlatego zainwestuj w dobrej jakości meble, które zapewnią Ci odpowiedni komfort. Podobnie jest z materacem, który powinien być doskonale dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań. Możesz go kupić w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym znajdującym się w mieście Rybnik. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!