Sen to czynność, która zajmuje nam aż ⅓ naszego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jego jakość i efektywność, co w korzystny sposób przełoży się na nasze samopoczucie czy też prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. A w jaki sposób? Poprzez skomponowanie idealnego łóżka!

Po pierwsze – odpowiednie łóżko

Łóżko do spania stanowi podstawowy element wyposażenia sypialni, bez którego pomieszczenie to straciłoby swoją pierwotną funkcję. W dzisiejszych czasach wyróżniają się one unikalną budową oraz zróżnicowanymi cechami, a wśród najpopularniejszych wyróżnić można modele drewniane, tapicerowane, kontynentalne i metalowe. Ich wybór powinien być przede wszystkim dopasowany do metrażu naszej sypialni, a także osobistej wizji na to pomieszczenie. Jednak przy tym wszystkim nie zapominajmy, że łóżko ma nam zapewnić spokojny sen, zatem zadbajmy, aby zapewniało dostateczną przestrzeń na długość i szerokość do snu. Powinno być również funkcjonalne, dlatego warto wybrać modele wyposażone w zagłówek. Inną opcją jest funkcja przechowywania, wynikająca z budowy łóżka, która zapewnia miejsce np. na pościel czy inne rzeczy.

Po drugie – materac

Z czego składa się idealne łóżko do spania?Materac to specjalna konstrukcja, która ma za zadanie we właściwy sposób wspierać nasze ciało i kręgosłup w czasie snu. Jest to możliwe poprzez dopasowanie się jego powierzchni do anatomicznej budowy sylwetki użytkownika. Na współczesnym rynku dostępnych jest kilka podstawowych modeli, w których wnętrzu znajdziemy piankę (np. materac piankowy 100×200), sprężynę (materac sprężynowy 120×200) lub ich połączenie, czyli materace hybrydowe. Oprócz tego, wybrany przez nas model powinien odznaczać się:

  • właściwościami antyalergicznymi,
  • siedmioma strefami twardości,
  • prawidłowo dopasowaną trwałością i rozmiarem,
  • pokrowcem z możliwością zdjęcia i wyprania w domowej pralce.

Po trzecie – poduszka

Poduszka do spania jest niezbędnym elementem każdego łóżka. Wszystko z uwagi na funkcję, jaką pełni, czyli zapewnienie prawidłowego wsparcia głowy oraz barków, a także ustabilizowanie kręgosłupa w odcinku szyjnym. To właśnie dzięki niej nasze mięśnie mogą się rozluźnić, wypocząć i zregenerować. Jednak, jak ją wybrać? W pierwszej kolejności warto uwzględnić:

  • twardość, polegającą na znalezieniu modelu, który nie będzie za twardy lub miękki,
  • wysokość, która wpływa na prawidłowe wsparcie szyi i jej ułożenie,
  • kształt, gdyż dostępne są klasyczne modele oraz bardziej ergonomiczne,
  • rozmiar, czyli to, czy ma być poduszka mała, czy duża. 

Warto zaznaczyć, że zarówno wybór łóżka, jak i poduszki czy materaca nie powinien być przypadkowy. Należy kierować się indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami, do których zaliczyć można między innymi wiek czy stan zdrowia.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/