Wspólne jedzenie posiłków z całą rodziną to wspaniały zwyczaj. Kiedy jemy wszyscy razem, zwykły obiad staje się czymś zdecydowanie bardziej znaczącym. Możemy dzięki temu nie tylko miło spędzić czas, ale i doświadczyć wielu innych korzyści. Dlaczego wspólne jedzenie posiłków jest tak istotne? Sprawdź!
Budowanie relacji rodzinnych
Wspólne jedzenie posiłków to coś, co powinno być zwyczajem w każdej rodzinie. Jest to bowiem niezwykle ważny element dnia – to wtedy możemy wszyscy razem usiąść i spędzić wspólnie czas. Gdy każdy z domowników ma swoje obowiązki i zobowiązania, znalezienie przestrzeni na to, aby razem coś robić, może być trudne. Dlatego starajmy się przynajmniej utrzymywać tradycję wspólnych posiłków. To wspaniały sposób na to, aby rozwijać i pielęgnować relacje rodzinne. Możemy wówczas porozmawiać i być na bieżąco z tym, co dzieje się u każdego członka rodziny. Jest to okazja do podzielenia się ciekawymi historiami czy też zmartwieniami. W czasie wspólnych obiadów możemy poczuć większą jedność z całą rodziną, co rozwija nasze poczucie przynależności.
Codzienna rutyna
Wspólny obiad czy kolacja to świetna czynność, którą możemy uwzględnić w naszej codziennej rutynie. Jest to stały element dnia, który możemy wyczekiwać już z samego rana. Kiedy regularnie jemy razem posiłki i aktywność ta staje się stała, przewidywalna, oddziałuje to na nasze poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że wiemy, czego się spodziewać, możemy ograniczyć poziom niepokoju i stresu. Powtarzalna rutyna jest szczególnie istotna w przypadku małych dzieci, ponieważ w dużym stopniu odpowiada za ich prawidłowy rozwój.
Lepsze nawyki żywieniowe
Źródła wskazują, że te rodziny, które jedzą razem, posiadają lepsze nawyki żywieniowe. Ich dieta jest zdrowsza i bardziej zróżnicowana. Ustalone godziny posiłków powodują, że ryzyko podjadania czy zjedzenia czegoś na szybko znacznie się zmniejsza. Poświęcamy bowiem czas na to, aby ugotować coś pożywnego dla całej rodziny. Podczas planowania posiłków stawiamy na większą różnorodność, niż gdybyśmy gotowali wyłącznie dla samych siebie. Łatwiej jest nam też uwzględnić odpowiednią ilość warzyw i innych cennych produktów, które dostarczają niezbędne składniki odżywcze do naszego organizmu. Wspólne jedzenie posiłków sprzyja profilaktyce otyłości, a także uczy dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Mogą bowiem na własne oczy zobaczyć, jak odżywiają się ich rodzice. Możemy wtedy pokazać maluchom, jak ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.
Uważne jedzenie
Jeśli jemy w towarzystwie rodziny, możemy praktykować sztukę uważnego jedzenia. Z racji tego, że nie mamy żadnych rozpraszaczy w postaci telefonu czy telewizora, możemy w pełni skupić się na danej czynności. Dzięki temu uważniej jemy, bardziej czujemy smaki i zapachy, a do tego wolniej przeżuwamy, co korzystnie oddziałuje na pracę układu pokarmowego. Wspólny posiłek pozwala nam być tu i teraz. Jest to przestrzeń, w której choć na moment możemy odciąć się od męczących nas i po prostu skoncentrować się na tym, co jemy. Dzięki temu odczujemy znacznie większą przyjemność z jedzenia.
Bogatsze słownictwo u dzieci
Jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są wspólne posiłki dla prawidłowego rozwoju malucha. Nie dość, że wpływają one na jego poczucie bezpieczeństwa i przynależności, to ponadto pomagają rozwinąć słownictwo. Jedzenie wspólnie z dorosłymi to dla małych okazja do tego, aby podłapać nowe słówka i nowy sposób wyrażania się. Pamiętajmy jedynie o tym, aby przy stole poprawnie się wyrażać, aby nie nauczyć dzieci niczego nieodpowiedniego.
Czas z dala od telefonu i komputera
Decyzja o wspólnym jedzeniu posiłków przyniesie korzyści, o których mogliśmy nawet nie pomyśleć. Jest to bowiem nie tylko okazja do rodzinnego spędzenia czasu. Kiedy jemy obiad wspólnie, na ten czas rezygnujemy z korzystania telefonu czy innych urządzeń elektronicznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które mają tendencję do nadużywania tego typu sprzętów. Gdyby nie ten zwyczaj, najpewniej każdy z domowników zjadłby sam, jednocześnie oglądając serial czy przeglądając media społecznościowe. Wspólny posiłek to szansa na odpoczynek od niebieskiego światła, jakie emitują telefony i komputery. Nie ma wątpliwości, że to wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Co więcej, odłożenie na bok komórki sprawi też, że będziemy bardziej obecni. Zyskamy bowiem motywację, dzięki której powstrzymamy się od ciągłego sprawdzania internetu. Może być to pierwszy krok na drodze do ograniczenia czasu, w którym jesteśmy online.
Umiejętność tzw. “odłączenia się” okaże się przydatna zwłaszcza wieczorem, przed pójściem spać. Dzięki niej możemy zminimalizować długość ekspozycji na niebieskie światło, które niezwykle szkodliwie oddziałuje na nasz zegar biologiczny. Powoduje bowiem, że zaburzona zostaje produkcja hormonu snu, czyli melatoniny. Na skutek tego nasz mózg ma problem z rozróżnieniem pór dnia. Może się okazać, że nawet mimo bardzo późnej pory wciąż nie czujemy się senni. Nie można ukryć, że nie jest to korzystne dla naszego organizmu. Brak snu wiąże się z przykrymi konsekwencjami, które negatywnie odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i ogólnym samopoczuciu oraz poziomie produktywności. Aby do tego nie doprowadzić, warto ograniczyć korzystanie z telefonu nie tylko podczas wspólnego posiłku. Możemy ponadto zainwestować w jakościowy materac, na którym będziemy mogli w pełni się odprężyć. Aby odnaleźć model dla siebie, wpierw sprawdźmy różne opcje na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-90×190/, a następnie odwiedźmy się do sklepu stacjonarnego Rybnik, by dodatkowo przetestować te materace, które przykuły naszą uwagę.
Uważne jedzenie, miło spędzony czas, pielęgnowanie relacji rodzinnych, lepsze nawyki żywieniowe… Nie można ukryć, że wspólne jedzenie posiłków ma wiele plusów! Dlatego warto zorganizować plan dnia w taki sposób, aby każdy z domowników mógł cieszyć się wspólnym posiłkiem.
Przeczytaj także: Sennik koty – rozszyfruj tajemnicze przesłania Twoich snów