Wybierając materac należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi czynnikami, do których należy waga, wzrost, preferencje odnośnie twardości, a także wiek czy stan zdrowia użytkownika. Dzięki nim można z łatwością znaleźć odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb materac, który zapewni wysoki komfort snu. Jednak wybór idealnego materaca często sprawia trudność, dlatego warto rozważyć zakup jednych z bardziej uniwersalnych materacy – materaca piankowego lub materaca lateksowego.

Materac piankowy – wady i zalety

Na rynku pojawia się coraz więcej materacy piankowych, jednak jakie mają dokładnie właściwości? Materace piankowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjnej pianki, która jest bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i użytkownika. Materac do spania z wkładem piankowym posiada specyficzne cechy, do których należy chociażby niewielka waga produktu. Wkład wykonany z pianki nie stanowi dużego ciężaru, dlatego jest o wiele prostszy w transporcie oraz odwróceniu na drugą stronę. Ponadto materace piankowe wyróżniają się niesamowitą miękkością, wrażeniem otulenia oraz dopasowywaniem się do sylwetki. Często odpowiada za to pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ludzkiego ciała oraz nacisk, a następnie w sposób idealny dopasowuje się do kształtów użytkownika. Za twardość oraz odporność na odkształcenia odpowiada w dużej mierze pianka wysokoelastyczna, która stanowić może zarówno bazę jak i cały wkład. Wśród licznych zalet wyróżnić można jedną wadę – dla osób preferujących twardsze podłoża może być zbyt miękki.

Materac lateksowy – wady i zalety

Wady i zalety materaca piankowego i lateksowegoMaterac lateksowy należy do materacy piankowych, ponieważ pod wieloma względami są do siebie podobne – w odpowiedni sposób zapewnia podparcie kręgosłupa czy jest niezwykle trwały, jednak posiada również inne cechy, takie jak wysoka antyalergiczność. Wynika ona z zastosowania we wkładzie naturalnego surowca – mleczka kauczukowego, który posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. W ten sposób skutecznie chronią wnętrze materaca przed gromadzeniem się oraz rozwojem alergenów. Materac do łóżka z wkładem lateksowym sprawiają, że nawet osoby z zaostrzonymi objawami alergii mogą się dobrze wyspać w higienicznym i czystym środowisku. Jednak zastosowanie mleczka kauczukowego we wkładzie ma swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Materac ten przede wszystkim jest o wiele cięższy od materaca piankowego oraz najczęściej trzeba za niego zapłacić więcej.

Wybór odpowiedniego materaca zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Dopiero po ich uwzględnieniu jesteśmy w stanie zdecydować, który materac jest dla nas lepszy, a na którym nie będzie nam się dobrze spało. Tak naprawdę każdy rodzaj materaca posiada specyficzne cechy, które mogą nam pasować lub nie, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który materac będzie najlepszy, jeśli go nie przetestujemy.