Intensywny tryb życia, w którym każdy z nas nieustannie się spieszy, powoduje braki w codziennym wypoczynku. W związku z tym zmagamy się z pogorszoną koncentracją, chronicznym zmęczeniem oraz spadkiem wydajności. Szukamy sposobów na to, aby poprawić wydajność swojej pracy i być w stanie w ciągu dnia zrealizować więcej zadań. Jednym z popularniejszych obecnie rozwiązań jest drzemka kofeinowa. Okazuje się, że nie ma nic skuteczniejszego od połączenia drzemki i filiżanki kawy, kiedy odczuwamy nagły spadek energii. Ten sposób pozwala zmaksymalizować korzyści płynące zarówno z kofeiny, jak i ze snu. Jak to jest możliwe?
Czym jest drzemka kofeinowa/kawowa?
Drzemka kofeinowa, inaczej kawowa czy tzw. coffee nap, to nietypowa strategia polegająca na wypiciu kawy tuż przed położeniem się na krótką drzemkę. Takie rozwiązanie wydaje się dość sprzeczne, lecz w rzeczywistości doskonale wpływa na ludzki organizm. Dzięki dostarczonej przed snem kofeinie tradycyjna drzemka staje się bardziej wydajna i faktycznie przynosi zastrzyk energii. Warto bowiem zauważyć, że kawa działa dopiero po około 20 minutach, w czasie których pozwalamy sobie na krótki odpoczynek. W ten sposób coffee nap jest skuteczniejsza niż standardowe rozwiązania. Po wypiciu kawy kofeina potrzebuje czasu, aby zacząć wpływać na układ nerwowy, co pozwala na zaśnięcie tuż po jej spożyciu, a obudzenie się dokładnie wtedy, gdy zaczyna się jej działanie pobudzające.
Jak power coffee nap wpływa na ludzki organizm?
Aby pochylić się nad tematem wpływu drzemki kofeinowej na organizm, należy najpierw zrozumieć, jak działa sama kofeina. Gdy pijemy kawę, składniki pobudzające są wchłaniane przez jelito cienkie i wprowadzane do krwiobiegu. W ciągu 20 minut kofeina przechodzi przez barierę krew-mózg, w końcu konkurując o miejsce na receptorach komórek mózgowych. Wcześniej znajduje się tam adenozyna, która jest produktem ubocznym aktywności mózgu. Nagromadzona w dużych ilościach stanowi bezpośrednią przyczynę naszego zmęczenia, lecz wraz ze snem jest naturalnie usuwana, jednocześnie ustępując miejsce kofeinie w przypadku coffee nap. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie się pobudzić – drzemka kofeinowa wzmacnia działanie wypitej kawy i eliminuje problem dezorientacji tuż po przebudzeniu. Efektem jest połączenie dwóch technik regeneracyjnych, które pozwalają czuć się bardziej wypoczętym niż po zastosowaniu jednej techniki.
Przepis na skuteczną drzemkę kofeinową
Aby drzemka kofeinowa była faktycznie efektywna, należy wiedzieć, jak prawidłowo ją przeprowadzić. Nie ma nic dziwnego w tym, że po spożyciu kawy stajemy się senni, lecz istotne jest to, żeby wypić ją stosunkowo szybko. Najlepszym wyborem będzie espresso, które jest małe, a posiada dużą zawartość kofeiny. Z kolei jego wysoka temperatura sprawi, że staniemy się bardziej zrelaksowani i po położeniu się na łóżku momentalnie zaśniemy. Odradza się jednak słodzenie jakiejkolwiek kawy cukrem czy sięganie po mleko. Zaraz po spożyciu napoju możemy ustawić budzik na 15-20 minut i spróbować zasnąć. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zaciągnąć rolety i ograniczyć wszelkie źródła światła. Jeżeli nadal nie jesteśmy w stanie zasnąć, nie ma co się niepotrzebnie przejmować. Nawet zwykły odpoczynek z zamkniętymi oczami powinien przynieść pozytywne efekty. Starajmy się w tym czasie nie rozmyślać oraz uspokoić swój oddech. Nie zmuszajmy się jednak do coffee nap za wszelką cenę, zwłaszcza jeśli nie odczuwamy większego zmęczenia. Tak jak nie każdy jest fanem popołudniowych drzemek, nie każdy polubi się z ich kofeinową alternatywą.
Najlepsza pora dnia na drzemkę kofeinową
Z kawowej drzemki można skorzystać tak naprawdę o każdej porze dnia – nie ma ona tutaj większego znaczenia. Istotne jest jedynie to, aby nie stosować jej później niż na 6 godzin przed nocnym wypoczynkiem. Najczęściej na coffee nap decydujemy się po południu, po powrocie z pracy, kiedy spada nasza wydajność oraz koncentracja. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wykonać drzemkę kofeinową w porannych godzinach. Pozwoli ona nabrać sił na oczekujące w danym dniu zadania i obowiązki. Coffee nap w późnych godzinach wieczornych źle wpłynie na funkcjonowanie organizmu i może spowodować nerwowość, drażliwość czy kołatanie serca. Naturalnie też utrudni zachowanie wysokiej jakości nocnego snu.
W kwestii zdrowego snu nie bez znaczenia pozostaje również wygodny materac. Warto przejrzeć ofertę produktów na stronie https://fit4sleep.pl/, aby znaleźć dla siebie odpowiednie podłoże, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Materace marki Fit.4.Sleep znajdziemy m.in. w sklepach stacjonarnych w Rybnik.
Czy długość coffee nap ma znaczenie?
Długość coffee nap ma diametralne znaczenie, jeśli zależy nam na pozytywnych efektach. Drzemka kofeinowa nie może być dłuższa niż 20 minut, ponieważ po tym czasie organizm może wchodzić w głębsze fazy snu, z których trudniej się wybudzić. Dodatkowo taka drzemka wcale nie sprawi, że będziemy bardziej wypoczęci. Po przebudzeniu możemy nawet odczuwać dezorientację i większą senność. Takie efekty są zdecydowanie niepożądane, jeśli po drzemce wciąż pozostaje nam coś ważnego do zrobienia, a tym samym zależy nam na aktywności organizmu oraz umysłu. 20 minut to optymalna długość, gdyż w tym czasie pozostajemy w płytszej fazie snu REM – wybudzenie się z niej jest znacznie prostsze i nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Kofeina ma też wtedy większą skuteczność w działaniu, a nasze ciało będzie w stanie je odczuć jeszcze przez kolejnych kilka godzin.
Ograniczenia stosowania drzemki kofeinowej
Choć drzemka kofeinowa jest skuteczną metodą na szybkie odzyskanie energii, ma swoje ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze nie jest dobrym wyborem dla osób wrażliwych nawet na najmniejsze dawki kofeiny. W takim przypadku kawa może wywołać niepokój, drżenie rąk czy przyspieszone bicie serca, a tego typu objawy zdecydowanie utrudniają zaśnięcie. Po drugie należy uważać z częstotliwością stosowania coffee nap. Badania potwierdzają jej skuteczność, ale jedynie w ograniczonej ilości. Drzemki kofeinowe mogą przyzwyczaić organizm do regularnych dawek kofeiny, a to z kolei prowadzi do uzależnienia. Zmniejsza się efektywność metody, co wymusza w nas spożywanie większych filiżanek kawy. Nierozważne podejście może w końcu skutkować nadciśnieniem lub bezsennością. Drzemka kofeinowa jest oczywiście dobrym rozwiązaniem, ale jeśli decydujemy się na nią od czasu do czasu, a nie każdego dnia.
Drzemka kofeinowa to innowacyjna propozycja stanowiąca połączenie tradycyjnej popołudniowej drzemki i pobudzającego działania kofeiny. Badania sugerują, że jest to skuteczna metoda, ale należy uważać z jej częstotliwością. Aby faktycznie móc zwiększyć swoją energię, należy też przestrzegać kilku kluczowych zasad. Na koniec pamiętajmy, że coffee nap nigdy nie zastąpi nam pełnowartościowego, nocnego snu.
Przeczytaj także: Nowości w higienie snu – co warto wypróbować?